reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nvidia
Biznes |

Nvidia chce przejąć rynek niestandardowych chipów

Nvidia tworzy nową jednostkę biznesową, która będzie koncentrowała się na projektowaniu chipów na zamówienie dla firm zajmujących się przetwarzaniem w chmurze i innych, w tym zaawansowanych procesorów sztucznej inteligencji (AI), donosi Agencja Reutera, powołując się na dziewięciu informatorów zaznajomionych z tymi planami.

Zgodnie z artykułem Agencji Reutera, Nvidia chce przejąć część błyskawicznie rozwijającego się rynku niestandardowych chipów AI i zabezpieczenia się przed rosnącą liczbą firm poszukujących alternatyw dla swoich produktów.

Firma z Santa Clara w Kalifornii kontroluje około 80% rynku wysokiej klasy chipów AI, co spowodowało, że jej wartość giełdowa wzrosła w tym roku o 40% do 1,73 bln USD po ponad trzykrotnym wzroście w 2023 roku, czytamy w artykule. 

Chipy Nvidii — H100 i A100 — służą jako uogólniony, uniwersalny procesor AI dla wielu z tych głównych klientów firmy. Jednak jak można było ostatnio zaobserwować, firmy technologiczne zaczęły opracowywać własne wewnętrzne chipy dla konkretnych potrzeb, co może przełożyć się na zmniejszenie zużycia energii, potencjalnie obniżyć koszty oraz skrócić czas projektowania.

Anonimowe źródła Agencji Reutera twierdzą, że Nvidia próbuje teraz odegrać rolę w pomaganiu tym firmom w opracowywaniu niestandardowych chipów sztucznej inteligencji, które trafiły do konkurencyjnych firm, takich jak Broadcom i Marvell Technology.

W artykule podkreślono, że Nvidia nie ujawnia cen za H100, które są wyższe niż w przypadku poprzedniej generacji A100; każdy chip może być zatem sprzedawany od 16 000 do 100 000 USD w zależności od ilości i innych czynników. Meta na przykład planuje w tym roku zwiększyć swoje zapasy H100 do 350 000 sztuk.

Zaznajomieni ze sprawą informatorzy Agencji Reutera donieśli również, że przedstawiciele Nvidii spotkali się z przedstawicielami Amazona, Mety, Microsoftu, Google’a oraz OpenAI, aby omówić tworzenie dla nich niestandardowych chipów. Firma z Santa Clara w Kalifornii poszukuje również klientów z branży telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej i gier wideo.

Warto dodać, że w 2022 roku Nvidia zapowiedziała, że pozwoli zewnętrznym klientom  zintegrować niektóre z jej zastrzeżonych technologii sieciowych z ich własnymi chipami. Jednak od tamtej pory nie pojawiła się żadna informacja odnośnie tego „projektu”.

Agencja Reutera podaje też, że Dina McKinney, była dyrektor wykonawcza Advanced Micro Devices i Marvell, kieruje nową, niestandardową jednostką Nvidii, a celem jej zespołu jest udostępnienie technologii klientom w chmurze, sieci bezprzewodowej 5G, grach wideo i samochodach. Takie informacje pochodzą z jej profilu na LinkedInie, jednak zostały one usunięte po tym, jak dziennikarze poprosili o komentarz.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2