reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRev
Biznes |

SatRev i Locus Dynamics z Rwandy partnerami

Wrocławska spółka poinformowała, że w środę, 7 lutego, nawiązała partnerstwo z firmą Locus Dynamics w celu zwiększenia możliwości obserwacji Ziemi w Rwandzie.

SatRev za pośrednictwem swojego konta na LinkedInie poinformował dziś, 8 lutego, o podpisaniu znaczącego protokołu ustaleń (MoU) z firmą Locus Dynamics. Złożenie podpisów miało miejsce podczas Szczytu Gospodarczego Polska-Rwanda, który odbył się w Kigali 7 lutego 2024 roku. 

„To strategiczne partnerstwo wyznacza kluczowy moment w dwustronnej współpracy i postępie technologicznym, mającym na celu wzmocnienie infrastruktury satelitarnej Rwandy oraz możliwości obserwacji Ziemi” — pisze SatRev na LinkedInie. 

Jak podaje SatRev w komunikacie prasowym, w ramach zawartej umowy strony będą współpracować w zakresie projektowania, produkcji i obsługi mikrosatelitów oraz odpowiednich czujników o wysokiej rozdzielczości do różnych zastosowań, a także utworzą powiązaną infrastrukturę w Rwandzie, a mianowicie: satelitarną stację naziemną, centrum kontroli misji oraz udoskonalą możliwości analizy danych satelitarnych. 

Firmy rozpoczęły już prace nad projektem, który obejmie dostawę trzech mikrosatelitów i budowę w Rwandzie naziemnej stacji satelitarnej oraz centrum kontroli misji wraz z powiązanymi szkoleniami w zakresie obsługi satelitów i analizy danych.

"To przełomowa inicjatywa, która wzmacnia współpracę gospodarczą i współgra z naszą strategią Soverign Space, zapewniając kompleksowe rozwiązania satelitarne do zbierania danych obserwacyjnych Ziemi w Afryce” — mówił Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev, w komunikacie. 

Wrocławska spółka podkreśla, że inicjatywa współpracy z Rwandą współgra z jej flagowym produktem, czyli Sovereign Space, który został zaprojektowany do dostarczania kompleksowych rozwiązań satelitarnych dla rządów, w tym wdrożenia satelitów, budowy stacji naziemnych, prowadzenia misji i oraz budowania potencjału w zakresie dalszych działań.

"Podpisanie tego Memorandum o Porozumieniu oznacza wizję LD jako istotnego uczestnika w Afrykańskiej Gospodarce Kosmicznej. Partnerstwo z SatRev rozszerzy jeszcze bardziej zdolności LD w technologiach satelitarnych, poprawi dostęp Rwandy do danych obserwacyjnych Ziemi z satelitów o wysokiej rozdzielczości i wykorzysta infrastrukturę LD do hostowania stacji naziemnych dla satelitów” — powiedział Wilson Kagabo, Dyrektor Zarządzający LD.

Sponsorzy projektu mają dążyć do zabezpieczenia finansowania przedsięwzięcia przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach gwarancji Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus (EFSD+). EFSD+ jest ramieniem finansowym Global Gateway, promującym zrównoważone inwestycje w krajach partnerskich UE, wyjaśnia SatRev w komunikacie, dodając że Strategia Global Gateway ma na celu zmobilizowanie do 300 miliardów euro w postaci połączonych inwestycji publicznych jak i prywatnych w latach 2021–2027. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zamierza wdrożyć gwarancję EFSD+ w celu wsparcia procesów cyfryzacji w krajach Afryki Subsaharyjskiej.

Podpisanie umowy partnerskiej przez SatRev i Locus Dynamics zbiegło się z wizytą Prezydenta Andrzeja Dudy w Rwandzie, która ma na celu promowanie polskich interesów biznesowych i zacieśnianie więzi gospodarczych w Afryce, czyli szybko rozwijającym się i obiecującym rynkiem. SatRev zaznacza, że wizyta ta podkreśla również zaangażowanie Polski we współpracę z Rwandą w różnych sektorach, w tym w rolnictwie, zielonych technologiach oraz eksploracji kosmosu.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1