reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Johan Wessman
Biznes |

Duńska inwestycja w Szczecinie rozpoczęta

W piątek, 2 lutego, duński gigant energetyki wiatrowej Vestas wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie. Uroczystość zaszczycił Król Danii — Fryderyk X.

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że zainwestuje w Szczecinie w fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Zakład ma zostać uruchomiony w 2025 roku i utworzy 700 nowych miejsc pracy. Jak podano w komunikacie, w ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

Tak uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz obecność duńskiego Króla tylko podkreślają ambicję Vestas, jakim jest stworzenie w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która miałaby nie tylko pomóc w transformacji energetycznej, ale również zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

„Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych” – powiedział Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Duńska firma podkreśla, że ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecne nad Wisłą od ponad dwóch dekad. Ponadto Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe, widzi w Polsce perspektywiczny rynek.

„Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie” – wyjaśnił Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe.

Należy dodać, że w styczniu 2024 roku firma Vestas ogłosiła plany związane z utworzeniem drugiej fabryki w Szczecinie. Fabryka będzie produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i rozpocznie działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas utworzy ponad 1000 kolejnych miejsc pracy.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2