reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Confidee
PCB |

Właściwy dobór materiałów dla płytek PCB

Płytki PCB są podstawą urządzeń elektronicznych, zapewniając podstawę dla prawie każdego produktu elektronicznego, z którym stykamy się na co dzień. W związku z tym, wybór odpowiednich materiałów dla PCB jest niezwykle ważnym krokiem w procesie projektowania, który będzie miał bezpośredni wpływ na wydajność, niezawodność i trwałość produktu końcowego.

Chociaż nie można przecenić znaczenia wyboru odpowiedniej kombinacji materiałów, prawdą jest również, że umiejętne ich dobranie jest trudnym zadaniem, zwłaszcza w akceptowalnych ramach czasowych.

Terho Koivisto, kierownik sprzedaży w Finlandii u dostawcy PCB Confidee AS, wyjaśnił Evertiqowi, że zbyt rygorystyczne określanie wymagań może utrudnić znalezienie odpowiedniego partnera. Jeśli wymogi są zbyt rygorystyczne odnośnie typów materiałów, istnieje ryzyko zawężenia wyboru producentów, co może skutkować niekonkurencyjnymi cenami.

Menedżer ds. sprzedaży podkreśla, że wybór rodzaju materiału i wymagania dotyczące impedancji dielektrycznej mogą również wpłynąć na dostawę, o ile nie zostaną prawidłowo określone.

Ostatecznie celem jest przecież sprawny proces i ograniczenie problemów materiałowych na etapie składania zamówienia.

Należy jednak pamiętać, że przy wyborze "egzotycznych" materiałów lub kombinacji materiałów do produkcji obwodów drukowanych RF/Digital PCB może wystąpić dłuższy czas realizacji i wyższe koszty w porównaniu ze standardowym FR4.

Tak więc albo planuje się z wyprzedzeniem, albo współpracuje z ludźmi, którzy na co dzień zajmują się złożonymi łańcuchami dostaw i projektami. Ogólna zasada brzmi zatem: nie komplikuj nadmiernie i tak już skomplikowanej sytuacji.

Materiały użyte w PCB mają znaczący wpływ na właściwości elektryczne, termiczne i mechaniczne. Wybrana kombinacja materiałów ma bezpośredni wpływ na takie czynniki, jak integralność sygnału, zużycie energii, rozpraszanie ciepła i ogólna trwałość. Różne zastosowania mogą wymagać określonych właściwości, co sprawia, że wybór materiału jest procedurą specyficzną dla danego projektu.

Dlatego ważne jest, aby ustalić, w jaki sposób, gdzie i w jakim zakresie produkt będzie działał, a także by na tej podstawie dokonać odpowiednich wyborów projektowych. Po zakończeniu tego procesu w grę wchodzą kwestie kosztów, dostępności oraz ryzyka związanego z łańcuchem dostaw. To właśnie wtedy partner sourcingowy z wglądem i wiedzą zarówno w aspektach projektowych, jak i rynkowych może okazać się niezwykle cenny.

Mogą oni bowiem ocenić rodzaj materiału w połączeniu z technologią i znaleźć odpowiednich dostawców i producentów - upewniając się, czy czas wprowadzenia produktu na rynek nie jest zagrożony.

Podczas Evertiq Expo Sophia Antipolis w dniu 8 lutego 2024 r. Kolega Terho Koivisto, Alexandre Buia, Sales Manager France w Confidee, poruszy temat alternatywnych materiałów i ich zestawiania. Przedstawi również kilka wskazówek na temat tego, o czym należy pamiętać przy wyborze najlepszych opcji dla obwodów drukowanych.

"Nadmierne specyfikowanie w zapytaniach ofertowych to niezbyt dobra praktyka, dlatego ważne jest, aby zająć się tą kwestią i jej potencjalnymi konsekwencjami. Tendencja ta jest często spotykana również we Francji. Tradycja dostarczania specyfikacji w zbyt rygorystyczny sposób przetrwała, stając się długotrwałą praktyką, która została przekazana nowszym pokoleniom. Niektóre arkusze specyfikacji pochodzą z lat 80. i wciąż nie zostały zmienione. Najwyższy czas, aby ponownie ocenić i zaktualizować te praktyki, aby uzyskać najlepszą jakość i cenę" – powiedział Alexandre Buia w swoim komentarzu dla Evertiqa.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1