reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Enel
Przemysł elektroniczny |

560 mln euro na największą europejską gigafabrykę

Powstałe w 2010 roku 3Sun — spółka JV Enel Green Power, Sharp i STMicroelectronics — ogłosiło rozbudowę swoich mocy produkcyjnych. Dzięki inwestycji gigafabryka 3Sun będzie produkować 3GW czystej energii rocznie i stanie się największym zakładem produkującym panele słoneczne w Europie.

3Sun zajmuje się produkcją ogniw i modułów fotowoltaicznych. Od momentu powstania spółka zaangażowana jest we wsparcie europejskiej transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego. Teraz udało się jej pozyskać pakiet finansowy w wysokości 560 mln euro na wsparcie rozbudowy swoich mocy produkcyjnych. 

Według sycylijskiej firmy, rozbudowa jej mocy produkcyjnych jest ważnym kamieniem milowym dla Europy i jej transformacji energetycznej, a także dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. 

Finansowanie było możliwe dzięki wspólnym wysiłkom Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), wspieranego przez InvestEU, oraz konsorcjum włoskich banków, składającego się z UniCredit jako lidera oraz BPER Banca i Banco BPM, wspieranego przez SACE, podano w komunikacie prasowym.

Gigafabryka 3Sun zlokalizowana jest w sycylijskiej Katanii. Obecnie dysponuje mocami produkcyjnymi wynoszącymi około 200 megawatów (MW) rocznie. Do końca 2024 roku mają jednak wzrosnąć do 3 gigawatów (GW). Taki wzrost mocy uczyni gigafabrykę 3Sun największym zakładem produkującym panele słoneczne w Europie.  

Oczekuje się, że gigafabryka nie tylko wygeneruje moce produkcyjne wystarczające do zaopatrzenia w czystą energię 1 milion gospodarstw domowych rocznie, ale także przyczyni się do wzrostu gospodarczego na Sycylii, tworząc bezpośrednie i pośrednie miejsca pracy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1