reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Stellantis
Przemysł elektroniczny |

W Gliwicach ruszyła produkcja polskich e-vanów

Stellantis uruchomił produkcję elektrycznego modelu samochodu o nazwie e-Ducato.

Jak podaje portal Moto Auto Electro, Stellantis Commercial Vehicles Business Unit, czyli specjalna jednostka biznesowa firmy Stellantis, uruchomiła w Gliwicach produkcję elektrycznego vana e-Ducato. Jest to pierwsze elektryczne auto dostawcze, które opuściło linię montażową w tamtejszej fabryce. Fiat e-Ducato jest flagowy modelem Fiat Professional. Uruchomienie produkcji modelu poszerza portfolio produkcyjne gliwickiej fabryki. Jest to realizacja globalnego planu firmy elektryfikacji portfolio. Nie jest to jednaka pierwszy elektryczny samochód produkowany w Polsce.

W Gliwicach będzie produkowanych pięć z sześciu marek znajdujących się w ofercie Stellantis. Są to: Citroën, Peugeot, Opel, a także Vauxhall. 

Stellantis podaje, że spośród innowacji wprowadzanych do swoich pojazdów, jedną z najważniejszych które znalazły się w segmencie dużych samochodów dostawczych, jest akumulator o pojemności 110 kWh. Daje on możliwość przejechania na jednym ładowaniu do 420 km. Auto wyposażono także w nowy układ napędowy.

Nowy E-Ducato daje możliwość skorzystania z trzech trybów jazdy – Eco, Normal, Power. Maja one zapewnić równowagę pomiędzy osiągami a zasięgiem. Nowy e-Ducato ma ładowność do 1 500 kilogramów, a przestrzeń ładunkowa sięga 17 m3. Auto wyposażono także w nowoczesne systemy ADAS.

Fabryka w Gliwicach w ostatnich dwóch latach przeszła znaczne zmiany. Zakład według planów Stellantis miał zostać przekształcony w obiekt, w którym będą produkowane auta elektryczne, a także miał stać się centrum zajmującym się tworzeniem oprogramowania. Rolę tę miały spełniać fabryka dużych samochodów dostawczych i Centrum Oprogramowania Software Experience (SWX).

Produkcja Fiata e-Ducato realizowana jest jednak w zupełnie nowym zakładzie. Obiekt wyposażono w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie. Posiada on także nowoczesne energooszczędne technologie lakiernicze, a także zupełnie nowy szybki tor testowy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2