reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SDS Optic
Biznes |

SDS Optic ma za sobą przełomowy rok

SDS Optic jest firmą, której bacznie przyglądają się zarówno inwestorzy, jak i konkurenci. Nie powinno to dziwić, bowiem cały czas się rozwija i konsekwentnie realizuje swoją strategię. Jako że Evertiq również z zaciekawieniem śledzi poczynania SDS Optic, postanowiliśmy skontaktować się z Mateuszem Saganem, Dyrektorem Operacyjnym i ds. Rozwoju Biznesu firmy, by zapytać o to, jaki był miniony rok dla SDS Optic oraz o dalsze plany.

Ewelina Bednarz, Evertiq: W grudniu Evertiq pisał, że SDS Optic idzie jak burza. Proszę zatem opowiedzieć, jaki był 2023 rok dla Państwa firmy?

Mateusz Sagan, MBA, Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu SDS Optic S.A.: „Przełomowy" to odpowiednie słowo! 2023 rok stanowił zdecydowanie jeden z najbardziej pracowitych, ale i satysfakcjonujących okresów w historii SDS Optic. Niemal każdy miesiąc łączył się z realizacją ważnego kamienia milowego lub istotnym dla Spółki zdarzeniem. Zainteresowanych odsyłam do mediów społecznościowych SDS Optic. W styczniu podsumowaliśmy realizację aż kilku kamieni milowych naszej Spółki zależnej FiBioMed, a w lutym, przeprowadziliśmy skuteczną emisję akcji i zebraliśmy w trudnym momencie na rynku niemal 6 mln złotych przy relatywnie niewielkim dyskoncie. W tym roku zakończyliśmy także I część badań klinicznych inPROBE.

W maju otrzymaliśmy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wyrobu medycznego ISO13485:2016. W czerwcu podsaliśmy umowę z Philips oraz Istytutem CSEM ze Szwajcarii, otrzymując z programu MedPhab (finansowanego przez Komisję Europejską) dofinansowanie na prace nad komercyjną wersją naszego urządzenia detekcyjnego (analizatora), które stanowi integralną część naszej platformy technologicznej inPROBE. Chwilę po wakacjach zgromadziliśmy w naszej siedzibie niemal stu akcjonariuszy Spółki na Dniu Inwestora. Kolejna setka oglądała transmisję tego dnia na żywo w swoich domach.

W II połowie 2023 roku, po wymagającym procesie due diligence Spółka otrzymała finansowanie w formie venture debt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w kwocie do 10 mln EUR, które pozwoli nam na dalszy rozwój technologii inPROBE w diagnostyce onkologicznej, a także w kolejnych polach zastosowań.

Kolejnym ważnym zdarzeniem 2023 roku dla SDS Optic było pozyskanie certyfikacji ISO 13485 oraz stworzenie własnej pilotażowej linii produkcyjnej optycznych części biosensora inPROBE. Zrealizowanie tego kamienia milowego zostało potwierdzone przez niezależne laboratorium koncernu Orange, które potwierdziło zgodność przekazanej dokumentacji procesowej, technologicznej i wytwórczej oraz jakość naszych czujników światłowodowych. W listopadzie 2023 roku pozyskano także 2,5 mln zł z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości na zakup dodatkowego sprzętu do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad optymalizacją czujnika światłowodowego do zastosowań medycznych.

EB: W 2023 roku nawiązali również Państwo współpracę z Philipsem. Proszę coś więcej na ten temat powiedzieć.

MS: Ten projekt stanowi przełom w procesie uprzemysłowienia naszej technologii. Współpraca z firmą Philips oraz renomowanym szwajcarskim ośrodkiem CSEM w zakresie prototypowania i półprzemysłowej produkcji naszego analizatora, czyli elementu technologii, który przetwarza zebrane przez sondę matematyczne dane na numeryczne wyniki badań, gwarantuje najwyższą jakość procesów, dokumentacji oraz kontroli jakości, a wszystko w pełnej zgodności z wymogami dyrektywy medycznej EU-MDR. Dzięki temu będziemy mogli dać wszystkim potencjalnym partnerom gwarancję spełnienia wszystkich wymogów certyfikacyjnych i regulacyjnych dotyczących wyrobów medycznych.

Philips, jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie firm w dziedzinie produkcji urządzeń medycznych, oraz dodatkowe wsparcie szwajcarskiego Instytutu CSEM w obszarze precyzyjnych elementów optoelektronicznych, znacząco wzmacniają nasze kompetencje. W ramach projektu MedPhab wspólnie opracujemy pełną dokumentację projektową naszego analizatora, dostosowaną do poziomu produkcji przemysłowej. Właścicielem tej dokumentacji będzie SDS Optic S.A., co umożliwi nam pełną kontrolę nad kierunkiem rozwoju technologii oraz produkcję analizatorów w dowolnym miejscu na świecie.

To strategiczne partnerstwo pozwala nam utrzymać kontrolę nad całym procesem, a także zapewnia potencjalnym partnerom korporacyjnym gwarancję wysokiej jakości. Firma Philips wyraziła już gotowość do współpracy w zakresie małoskalowej produkcji, obejmującej około 100 sztuk analizatorów rocznie, co w zupełności wystarczyłoby na początku komercjalizacji naszej technologii.

EB: Co było najtrudniejsze w 2023 roku?

MS: Jeśli miałbym wskazać jedną kwestię, to dla mnie osobiście najbardziej wymagający zdecydowanie był proces due diligence i negocjacje poprzedzające podpisanie łącznie trzech umów z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (umowa finansowa, gwarantowa i warrantowa) oraz proces prowadzący do uruchomienia tego finansowania. Tym większa jest nasza satysfakcja z efektu negocjacji oraz podpisanej umowy. To dowodzi, że jesteśmy gotowi na takie wyzwania i jesteśmy.

EB: Z czego w 2023 roku byli Państwo najbardziej dumni?

MS: Każdy kamień milowy, o którym wspomniałem napawa dumą i ogromną satysfakcją. Spółka SDS Optic była wielokrotnie weryfikowana i wyróżniana jako jedna z najlepszych i najbardziej innowacyjnych firm w Polsce i Europie, uzyskując między innymi tytuł Debiutu Giełdowego Invest Cuffs oraz nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Komisja Europejska wybrała SDS Optic jako jedną z najbardziej innowacyjnych firm w UE, zapraszając jednocześnie do reprezentowania regionu na renomowanym wydarzeniu branżowym, Arab Health w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

SDS Optic S.A. to obecnie jedna z bardziej rozpoznawalnych Spółek biotechnologicznych w Polsce, która zdobyła zaufanie inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, partnerów i podmiotów rządowych. Osiągnięcie tej renomy było możliwe przez ciężką pracę całego zespołu i konsekwentną realizację kamieni milowych przyjętych na drodze do stworzenia, zwalidowania i komercjalizacji technologii inPROBE. Dzięki temu rozpoczęliśmy badania kliniczne w pełni przygotowani do tego procesu i wyzwań mu towarzyszących.

EB: Jakie SDS Optic ma dalsze plany?

MS: Obecnie Spółka przygotowuje się do podsumowania I części oraz rozpoczęcia II części badań klinicznych technologii inPROBE. Wspólnie z partnerem M&A ze Stanów Zjednoczonych (Clairfield) pracujemy nad efektywnym procesem komercjalizacji technologii. Finalizujemy kwestie związane z finansowym zabezpieczeniem najbliższych lat działania i inwestujemy w rozwój linii produkcyjnej, prace R&D, a także administracyjną stronę naszych aktywności.

Niezmiennie nasza strategia opiera się właśnie na własnej produkcji i sprzedaży wyrobu medycznego oraz współpracy korporacyjnej z zewnętrznym podmiotem. Te dwa filary stanowią podstawę naszych działań, dlatego podejmowane przez nas decyzje mają na celu zbliżenie nas do tych celów.

W naszym pipeline znajduje się kilka istotnych dla przyszłości Spółki aplikacji technologii inPROBE, dlatego w najbliższym czasie z pewnością skupimy się na ich strategicznym rozwoju. Wesprze nas w tym nasze amerykańskie Centrum R&D, zarządzane za pośrednictwem spółki zależnej SDS Optic Inc., a którego prace już ruszyły.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1