reklama
© BYD
Biznes |

BYD ogłasza plany inwestycji rzędu 14 mld USD

Chińska firma motoryzacyjna BYD twierdzi, że zainwestuje 14 miliardów USD w nieujawnionym terminie, by wzmocnić swoją pozycję lidera w dziedzinie elektrycznych pojazdów.

Producent, którego pełna nazwa brzmi Build Your Dreams, wyprzedził niedawno Teslę i został największym na świecie producentem pojazdów elektrycznych. Teraz wydaje się, że podjął decyzję o kolejnych inwestycjach, które pomogłyby mu utrzymać i wzmocnić obecną pozycję. 

Przemawiając we wtorek na firmowym wydarzeniu "Dream Day" w Shenzhen, dyrektor generalny BYD Wang Chuanfu powiedział, że firma zainwestuje 100 miliardów juanów (14 miliardów USD) w badania i rozwój w zakresie elektryfikacji i sztucznej inteligencji.

Podczas wydarzenia w tym tygodniu pojawiły się pierwsze sygnały wskazujące na przyszły kierunek rozwoju firmy. We wtorek firma zaprezentowała swój inteligentny system samochodowy Xuanji oparty na sztucznej inteligencji, pokazując funkcje rozpoznawania głosu i automatycznego parkowania. Według Bloomberga, firma planuje nawet dodać drona montowanego w pojeździe do swojego luksusowego SUV-a Yangwang U8.

W pracowitym tygodniu dla BYD, firma ujawniła również plany zainwestowania 1,3 mld USD w zakład produkcyjny w Indonezji o wydajności 150 000 sztuk.

BYD stał się czołowym producentem pojazdów elektrycznych na świecie w czwartym kwartale. W 2023 r. sprzedał 3,02 mln pojazdów elektrycznych, w tym pojazdy elektryczne na baterie i hybrydy plug-in. Firma jest bardzo skoncentrowana na Chinach, ale w ciągu roku czterokrotnie zwiększyła wolumen eksportu do 242 765 pojazdów.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2