reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Creotech Instruments SA podpisał umowę z OHB-System AG

Polska spółka z siedzibą w Piasecznie poinformowała o podpisaniu umowy z OHB-System AG na realizację projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej pt.: „Preliminary Design of In-Space Transportation Proof of COncept-1: In-Orbit Rendezvous and Docking – Phase-B1”.

Przedsięwzięcie ma na celu zaprojektowanie misji polegającej na przeprowadzeniu tankowania satelity na orbicie Ziemi. Jak wskazuje Creotech Instruments S.A. w raporcie bieżącym, odpowiedzialny jest za przygotowanie projektu statku kosmicznego "Client Spacecraft Platform", czyli satelity o wadze ok. 60 kg, który byłby tankowany przez drugiego większego satelitę. 

Satelita, którego zaprojektuje polska spółka, zostanie stworzony w oparciu o platformę HyperSat i wykorzysta wiele rozwiązań opracowanych na potrzeby pierwszej misji kosmicznej opracowywanej przez Creotech Instruments, czyli EagleEye.

Creotech Instruments podkreśla, że rozwinięcie i wdrożenie technologii tankowania satelitów na orbicie pozwoli wydłużyć okres realizacji misji satelitarnych, realizować trudniejsze misje wymagające dużego zużycia paliwa, a także rozwijać technologie związane z serwisowaniem statków kosmicznych na orbicie.

Jak podano w raporcie, projekt ma zakończyć się w połowie 2024 roku. Udział Creotech Instruments w fazie B1, która została objęta kontraktem wyniesie około 400 000 EUR. Co będzie po zakończeniu tego etapu? Creotech Instruments podaje, że po tym etapie planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu zawarcia kontraktu na budowę satelity w oparciu o projekt realizowany w fazie B1. 

Obecny harmonogram projektu zakłada wyniesienie satelity na orbitę w drugiej połowie 2026 r., informuje Creotech Instruments w raporcie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1