reklama
© Katek
Biznes |

Kontron z większościowym pakietem akcji Katek SE

Kontron AG nabędzie około 60% udziałów niemieckiego producenta elektroniki KATEK SE. Pośredniczy w tym niemiecka spółka zależna firmy — Kontron Acquisition GmbH, która nabywa akcje od poprzedniego większościowego udziałowca, czyli firmy PRIMEPULSE SE. Cena zakupu jednej akcji wynosi 15,00 EUR za łącznie 8 587 138 akcji. Strony oczekują, że zakończenie transakcji nastąpi do marca 2024 roku.

Kontron liczy na to, iż przejęcie znacząco wzmocni jego portfolio rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii i segmentu lotniczego.

Katek Group jest dużą europejską firmą elektroniczną oferującą wysokiej jakości elektronikę i produkty w dziedzinie energii słonecznej i e-mobilności. Zatrudniając ponad 3 200 pracowników, Katek wygenerował szacunkowe przychody w wysokości ponad 750 mln EUR w roku obrotowym 2023. Firma posiada zakłady zlokalizowane w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Ważną część produktów Kateka stanowi elektronika sterująca do systemów fotowoltaicznych oraz rozwijający się obszar inteligentnych rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych.

W komunikacie prasowym Kontron informuje, że przejęcie ma na celu rozszerzenie portfolio firmy o inteligentne rozwiązania dla odnawialnych źródeł energii i innych branż. Aby to osiągnąć, produkty firmy Katek zostaną zmodernizowane za sprawą specjalistycznej wiedzy firmy Kontron w zakresie oprogramowania i łączności IoT. Oczekuje się, że poprawi to marżę brutto Kateka o około 5% w perspektywie średnioterminowej. Celem jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań firmy do świata IoT. 

"Wraz z przejęciem Katek SE rozszerzamy naszą obecność w szybko rozwijającym się obszarze rozwiązań w zakresie czystej energii w ukierunkowany sposób, a także wzmacniamy dział lotniczy w Kontronie dzięki spółce zależnej Katek NexTek. Sektor czystej energii ma znaczny potencjał na przyszłość. Aktualizacja oprogramowania firmy Kontron zwiększy marże brutto o około 5% w perspektywie średnioterminowej, zwiększając tym samym rentowność również w Kateku" – mówi Hannes Niederhauser, CEO Kontron AG w komunikacie prasowym.

Po sfinalizowaniu nabycia akcji i przejęciu kontroli nad Katek SE, Kontron Acquisition GmbH zamierza opublikować obowiązkową ofertę dla akcjonariuszy Katek SE. Ponadto Kontron zamierza wycofać Katek z obrotu giełdowego, po czym Zarząd i Rada Nadzorcza Kateku mieliby ustąpić ze swoich stanowisk. Planuje się również, że dr Johannes Fues, obecnie członek zarządu Katek SE, dołączy do zarządu Kontron jako dyrektor operacyjny (COO) odpowiedzialny za GreenTec.

"Przejęcie Kateka to prawdziwy przełom dla Kontronu. Pod każdym względem prowadzi nas to do nowego wymiaru. Zatrudniając około 8000 pracowników i osiągając łączny przychód szacowany na około 1,9 miliarda euro, Kontron zyskał nowy potencjał na rynku. Do tego dochodzi również doświadczenie zdobyte na obiecującym rynku energii odnawialnej" – podsumowuje Hannes Niederhauser.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2