reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Mercedes Benz
Przemysł elektroniczny |

500 mln euro na łańcuch dostaw surowców do produkcji baterii

Jako że Europejski Sojusz na rzecz Baterii (EBA250) odniósł sukces, powstał nowy fundusz inwestujący w rozwój zdywersyfikowanych łańcuchów dostaw surowców do produkcji baterii w Europie. Na ten cel EIT InnoEnergy oraz Demeter mają przeznaczyć 500 mln euro.

Jak podano w komunikacie prasowym, EBA Materials Fund został uruchomiony przez EIT InnoEnergy, europejskiego inwestora w obszarze czystych technologii i zielonej energii, oraz Demeter Investment Managers – firmę działającą w sektorze private equity i venture capital. 

Fundusz powstał jako odpowiedź na dynamicznie rosnący popyt na baterie w Europie, co prowadzi do wyzwań związanych z zapewnieniem wymaganego poziomu wydobycia i przetwarzania surowców niezbędnych w procesach produkcyjnych.

Równocześnie, w 2023 roku Unia Europejska przyjęła Akt o surowcach krytycznych (Critical Raw Material Act – CRMA), by zmniejszyć zależność krajów członkowskich od dostaw surowców spoza unijnych rynków. CRMA ma działać na rzecz wzmacniania europejskich mocy produkcyjnych w zakresie kluczowych dla sektora baterii surowców, takich jak lit, nikiel, kobalt, mangan czy grafit.

„Silny i odporny na ryzyka rynek baterii wymaga zwiększenia dostępności pochodzących z Europy surowców. Cieszy nas rosnąca liczba ambitnych inicjatyw i źródeł finansowania w tym obszarze po stronie inwestorów prywatnych i podmiotów publicznych, jednak ich uwaga skupia się zwykle na projektach stosunkowo dojrzałych. Rolą EBA Materials Fund będzie zapewnienie wsparcia także tym projektom, które są obecnie na dużo wcześniejszych etapach, a mają potencjał zwiększenia wydobycia surowców i tym samym przyśpieszenia budowy zrównoważonego i przejrzystego łańcucha dostaw w Europie" – mówi Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy, w komunikacie prasowym.

Tworząc EBA Materials Fund, EIT InnoEnergy wykorzysta wieloletnie doświadczenie na rynku baterii i magazynowania energii, m.in. jako lider europejskiego sojuszu EBA250 i inwestor wspierający start-upy z sektora zielonej energii i czystych technologii, czytamy w komunikacie. Firma Demeter ma z kolei pełnić rolę zarządzającego funduszem i partnera joint venture, a Societe Generale zostać wyłącznym doradcą finansowym w procesie pozyskiwania środków na inwestycje.

„W Demeter bardzo cieszymy się, że wspólnie z EIT InnoEnergy tworzymy nową inicjatywę w kluczowym dla sukcesu transformacji energetycznej i środowiskowej segmencie. Demeter wnosi do tego projektu unikatowe doświadczanie w obszarze zielonych inwestycji, a także narzędzia, dzięki którym inwestycje będą spełniać najwyższe standardy ESG” – dodaje Antoine Troesch, partner zarządzający w Demeter.

Zgodnie ze strategią EBA Materials Fund, co najmniej 70% inwestycji funduszu będzie realizowana w UE i w krajach sąsiednich w obszarze wydobycia, przetwarzania, rafinacji i recyklingu surowców. Celem pozostałych projektów będzie zwiększenie dostaw z krajów Partnerstwa Surowcowego UE, m.in. z Kanady, Namibii i Argentyny. Jak stwierdzono w komunikacie, inwestycje będą prowadzone w oparciu o restrykcyjne standardy ochrony środowiska. EBA Materials Fund będzie posiadał jedną z najwyższych klasyfikacji ESG jako fundusz działający zgodnie art. 8 Rozporządzenia UE w sprawie zrównoważonego finansowania (SFDR).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2