reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nokia
Biznes |

Nokia zainwestuje 360 mln euro w Niemczech

Nokia poinformowała w środę, 17 stycznia, że planuje zainwestować 360 milionów euro w oprogramowanie, sprzęt i projektowanie chipów w swoich zakładach w Ulm i Norymberdze.

Nokia realizuje czteroletni europejski projekt IPCEI (Important Projects of Common European Interest), który jest finansowany przez fińskie przedsiębiorstwo, niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK) oraz niemieckie kraje związkowe Badenia-Wirtembergia i Bawaria.

Projekt będzie koncentrował się na zintegrowanym rozwoju oprogramowania, sprzętu i wysokowydajnych systemów na chipach opartych na cyfrowym bliźniaku. Będą one wykorzystywane w produktach radiowych i optycznych w przyszłych systemach komunikacji mobilnej opartych na standardach 5G-Advanced i 6G. Innym obszarem zainteresowania jest efektywność energetyczna systemów wspierająca europejskie cele klimatyczne w ramach Zielonego Ładu.

Działania te zwiększą bogate doświadczenie Nokii w projektowaniu chipów oraz wzmocnią europejski łańcuch wartości. 

Projekt ten uważany jest za istotny kamień milowy Nokii oraz branży telekomunikacyjnej w Niemczech i Europie. Pokłada się w nim nadzieję na wzmocnienie konkurencyjności i siły innowacyjnej Europy, zwłaszcza w dziedzinie mikroelektroniki dla przyszłych technologii, takich jak 6G i sztuczna inteligencja (AI), umożliwiając na przykład złożone aplikacje dla metaverse i przyspieszając cyfryzację. 

Nokia zaznacza, że systemy mikroelektroniczne opracowane w ramach projektu pomogą uczynić sieci bardziej energooszczędnymi i jednocześnie bardziej wydajnymi.

"To ważne finansowanie wesprze nasze wysiłki na rzecz rozwoju branży telekomunikacyjnej w Niemczech i Europie, pomagając napędzać innowacje i wzmacniać konkurencyjność. W szczególności pomoże to naszym badaniom nad mikroelektroniką, która będzie zasilać przyszłe technologie, takie jak 6G, sztuczna inteligencja i metaverse, a także rozwijać sieci, które są bardziej energooszczędne i wydajne. Niemcy są ważnym rynkiem dla Nokii i z niecierpliwością czekamy na współpracę z rządem, aby produkować najnowocześniejsze technologie "Made in Germany”” — powiedział Tommi Uitto, prezes działu Mobile Networks w firmie Nokia, w komunikacie prasowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1