reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt pozyskuje 5 mld USD

We wtorek rano, 16 stycznia, Northvolt poinformował o podpisaniu umowy o finansowaniu rozbudowy Northvolt Ett w Skellefteå o wartości 5 mld USD. Transakcja stanowi największą jak dotąd zieloną pożyczka zaciągniętą w Europie, zaznacza szwedzka firma.

Na początku stycznia Evertiq pisał, że Riksgäldskontoret, czyli Swedish National Debat Office, podjął decyzję o udzieleniu 1,5 mld USD gwarancji kredytowych Northvoltowi, by wesprzeć rozwój fabryki firmy produkującej baterie w szwedzkim Skellefteå. Okazuje się, że nie jest to całkowita wartość wsparcia, które otrzyma szwedzka firma.

Teraz Northvolt poinformował, że pozyskał 5 mld USD na rozbudowę gigafabryki o obiegu zamkniętym położonej na północy Szwecji w Skellefteå. 

Firma pisze, że oprócz rozwoju produkcji katod i ogniw w Northvolt Ett, pakiet finansowy umożliwi rozbudowę sąsiadującego z nim zakładu recyklingu Revolt Ett, który zbliża się do zakończenia rozruchu i zaczął przetwarzać pierwsze materiały. 

„To finansowanie jest kamieniem milowym w europejskiej transformacji energetycznej. Umożliwi nam wykorzystanie pełnego potencjału Northvolt Ett i pokaże, że zrуwnoważone praktyki biznesowe polegające na obiegu zamkniętym mają fundamentalne znaczenie dla sukcesu w dzisiejszej branży” — mówił Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt, w komunikacie prasowym.

Rewolt Ett, jak podkreśla Nortvolt, odzyskuje metale przeznaczone do produkcji baterii, których ślad węglowy jest o 70% niższy niż w przypadku wydobywanych surowców, umożliwiając w ten sposób w pełni zintegrowaną produkcję baterii w obiegu zamkniętym, która wcześniej nie istniała poza Azją.

„To był ogromny wysiłek całego zespołu, obejmujący długie procesy due diligence, nowe partnerstwa z instytucjami i opracowanie najnowocześniejszych struktur finansowania skupionych na zrównoważonym rozwoju — a wszystko po to, aby zrealizować jedną z największych w historii transakcji w zakresie zielonego finansowania” — powiedział Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.

Northvolt zaznacza, że nowy dług obejmuje refinansowanie pakietu długów o wartości 1,6 mld USD zaciągniętego w lipcu 2020 roku na podstawie długoterminowych kontraktów na dostawy o wartości ponad 55 mld USD m.in. dla takich klientów, jak BMW, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group. Środki te zostały zapewnione przez grupę składającą się z 23 banków komercyjnych oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Nordyckiego Banku Inwestycyjnego (NIB), które wspierane są w ramach programu Komisji Europejskiej InvestEU.

„Jestem dumna, widząc, jak nasza ambicja masowej produkcji najbardziej ekologicznych baterii na świecie przyciąga czołowych partnerуw finansowych, ponieważ globalny kapitał chce inwestować w elektryfikację i łagodzenie zmian klimatu. Stało się oczywiste, że stworzenie nowego standardu branżowego przyciąga nie tylko czołowe światowe talenty, ale także duże instytucje finansowe, których celem jest dostosowanie swojej strategii do długoterminowych trendуw makro” — dodała Emma Nehrenheim, dyrektor ds. ochrony środowiska w Northvolt, w komunikacie prasowym.

Dzięki ogłoszonemu pakietowi finansowania, Northvolt zabezpieczył kapitał własny i dłużny o wartości ponad 13 mld USD, co pozwoli mu nie tylko na ekspansję w Europie, ale również w Ameryce Północnej. Wymienić należy zatem następujące fabryki:

  • Northvolt Ett (Skellefteе, Szwecja), 
  • Northvolt Dwa (Gdańsk), 
  • Northvolt Drei (Heide , Niemcy), 
  • joint venture Northvolt–Volvo Cars „NOVO” (Gцteborg, Szwecja), 
  • Northvolt Fem (Borlдnge, Szwecja), 
  • Northvolt Cuberg (San Leandro, USA)
  • niedawno ogłoszone Northvolt Six (Montreal, Kanada).

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1