reklama
reklama
reklama
© Apple
Biznes |

Microsoft strąca Apple z tronu

Microsoft został najbardziej wartościową spółką giełdową na świecie, strącając tym samym Apple’a z dotychczasowej pozycji lidera.

W ostatnim czasie Apple zyskał 0,2%, podczas gdy Microsoft 1%. Według danych LSEG, kapitalizacja rynkowa Microsoft osiągnęła najwyższy w historii poziom 2,887 biliona USD. Z kolei kapitalizacja rynkowa Apple wyniosła 2,875 biliona USD.

Od 2018 r. Microsoft kilkakrotnie obejmował prowadzenie w zestawieniu najcenniejszych firm, wyprzedzająca zarazem Apple’a. Pozycję lidera zajmował jednak na krótko, a po raz ostatni w 2021 roku. 

Analitycy twierdzą, że wyprzedzenie Apple’a przez Microsoft było nieuniknione. Firma założona przez Billa Gatesa rozwija się szybciej i jest w lepszej pozycji, aby w pełni skorzystać z boomu na sztuczną inteligencję (AI). Microsoft zintegrował bowiem w zeszłym roku technologię OpenAI z całym swoim oprogramowaniem zwiększającym produktywność, co — jak donosi Agencja Reutera — pomogło wzmocnić jego przychody. Z drugiej strony nie bez znaczenia pozostaje słabnący popyt w Chinach, który w coraz większym stopniu wpływa na Apple’a. 

Należy dodać, że akcje Apple’a zakończyły ubiegły rok ze wzrostem o 48 %, a Microsoftu o 57 %.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2