reklama
reklama
reklama
© Evertiq rawpixel jannoon028 on Freepik
Biznes |

Francja chce pobudzić swój przemysł elektroniczny

W 2024 r. francuski rząd – w ramach planu inwestycyjnego France 2030 – zamierza utworzyć 18 000 miejsc pracy w sektorze elektronicznym, by sprostać konsekwencjom gospodarczym wywołanym przez COVID-19.

Jak stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron w listopadzie 2022 r., celem programu France 2030 jest wyznaczenie punktu zwrotnego będącego odpowiedzią na zmieniający się świat. Program, który został uruchomiony w 2021 r. i dysponuje budżetem w wysokości 54 mld euro, ma na celu pobudzenie strategicznych sektorów wewnątrz kraju, w tym sektora elektronicznego.

Francja 2030 zintensyfikowała swoje działania w celu kształtowania ekosystemów i zrównoważonego przeobrażania kluczowych sektorów gospodarki poprzez innowacje, industrializację i badania. Ta priorytetowa polityka rządu ma jedną jasną ambicję: " usytuowanie Francji nie tylko jako gracza, ale również jako lidera w świecie jutra”.

Aby osiągnąć ten cel, francuski rząd określił 10 celów i 6 warunków potrzebnych do ich spełnienia. Obejmują one wszystko, od rozwoju małych reaktorów jądrowych w kraju, po osiągnięcie pozycji lidera w dziedzinie ekologicznego wodoru, rozwój najnowocześniejszych technologii energii odnawialnej i produkcję niskoemisyjnych samolotów.

Aby zrealizować tych 10 celów, rząd zdecydował, że bezpieczny dostęp do strategicznych komponentów, w tym elektroniki, robotyki i inteligentnych maszyn, jest koniecznością. W związku z tym Francja zamierza podwoić swoje zdolności produkcyjne w zakresie zaawansowanych komponentów elektronicznych; pozycjonując się w czołówce światowych badań (komponenty THz itp.) a także szkoląc niezbędnych specjalistów na wszystkich poziomach kwalifikacji.

Francja 2030 sfinansuje powstanie zakładów produkujących komponenty półprzewodnikowe, w szczególności w Crolles (Owernia-Rodan-Alpy), w celu podwojenia zdolności produkcyjnych kraju. W dziedzinie robotyki otwarto program mający na celu identyfikację potencjalnych rozwiązań dla "przemysłu przyszłości".

We francuskim przemyśle elektronicznym panuje obecnie duży ruch. Krajowy przemysł elektroniczny stale się rozwija i ma wiele mocnych stron, które pozwolą mu na dalszy szybki wzrost i właśnie dlatego Evertiq zdecydował się zorganizować w 2024 roku swoje pierwsze Expo we Francji.

Według danych opublikowanych przez producenta elektroniki Lacroix Group, francuski sektor elektroniczny generuje około 300 000 miejsc pracy i 15 miliardów euro przychodów we Francji. Bezpośrednio w tym sektorze zatrudnionych jest 80.000 osób, pośrednio 170.000 osób, a 8.000 osób pracuje w sektorze publicznym.

Program "Electronique 2030", będący częścią planu inwestycyjnego France 2030, ma na celu utrzymanie wiodącej pozycji Francji i sprostanie obecnym oraz przyszłym wyzwaniom w dziedzinie elektroniki - od badań wstępnych po zastosowania.

W ramach planu 2030 francuski rząd chce stworzyć 18 000 nowych miejsc pracy w sektorze elektronicznym do 2024 roku. Za konieczne uznaje się również 10 000 dodatkowych osób przeszkolonych w zakresie elektroniki i robotyki. W ramach tego programu Francja zainwestuje 5,4 mld euro, aby zmniejszyć swoją zależność od kilku zagranicznych gigantów - a także podwoić krajowe zdolności produkcyjne w zakresie półprzewodników.

Francuski rząd twierdzi, że priorytetem będzie zapewnienie przewagi technologicznej dla nowych technologii produkcyjnych oraz rozwijanie mocy produkcyjnych poprzez przyciąganie dużych inwestycji celem przezwyciężenia obecnej zależności.

Jako namacalny przykład podjętych działań rząd wskazuje przyszły megafab w Crolles – prowadzony wspólnie przez STMicroelectronics i GlobalFoundriers – do produkcji komponentów elektronicznych przy użyciu technologii FD-SOI, obszaru doskonałości europejskiego ekosystemu badań i przemysłu.

Dołącz do nas na Evertiq Expo Sophia Antipolis 8 lutego 2024 r., aby dowiedzieć się więcej o francuskim rynku, inwestycjach i konkurencyjnym krajobrazie europejskiego przemysłu elektronicznego.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1