reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Analizy |

Popyt na rynku notebooków wzrośnie o 3,6% w 2024 r.

TrendForce twierdzi, że globalny rynek notebooków w 2023 r. zmagał się z wysoką inflacją, a roczne dostawy osiągnęły zaledwie 166 milionów sztuk, co oznacza spadek o 10,8% rok do roku. Spadek ten był jednak mniej dotkliwy w porównaniu do 2022 roku.

Podczas gdy producenci notebooków starają się uporać z istniejącymi zapasami w pierwszej połowie 2014 r. i korzystają z oczekiwanego złagodzenia inflacji, rynek amerykański ma nadzieję na potencjalne obniżki stóp procentowych. Takie korekty finansowe mogłyby znacznie obniżyć koszty finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw i poprawić ich płynność. Ponadto oczekuje się, że zbliżające się aktualizacje systemów operacyjnych Microsoftu zachęcą użytkowników korporacyjnych do ulepszenia swoich systemów w celu zwiększenia bezpieczeństwa, co potencjalnie mogłoby zwiększyć popyt na nowe notebooki. W związku z tym TrendForce przewiduje stałą kwartalną poprawę na rynku notebooków w 2024 r., spodziewając się skromnej rocznej stopy wzrostu na poziomie około 3,6%, przy dostawach sięgających 172 milionów sztuk.

Kluczowym wydarzeniem na targach CES 2024 były komputery PC ze sztuczną inteligencją, które przyciągnęły znaczną uwagę. Wiodący producenci chipów, Intel i AMD, podjęli inicjatywę, współpracując z markami laptopów w celu wprowadzenia nowej gamy produktów wyposażonych w układy akceleracji sztucznej inteligencji. Integracja jednostek przetwarzania neuronowego (NPU) wskazuje na zmianę w komputerach osobistych, wykraczającą poza tradycyjne oparcie na procesorach CPU i GPU. Urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję zostały zaprojektowane z myślą o efektywnym zarządzaniu obciążeniami i zużyciem energii, dzięki funkcji Copilot systemu Microsoft Windows 11, oferując konsumentom wysoką wydajność, a jednocześnie energooszczędność.

TrendForce zauważa, że początkowa grupa docelowa komputerów PC ze sztuczną inteligencją obejmuje wysokiej klasy użytkowników biznesowych i twórców treści. Biorąc pod uwagę znaczną poprawę wydajności chipów i powiązanych komponentów, takich jak pamięć, baterie i systemy chłodzenia, wyższa cena jest nieunikniona. Pomimo skupienia się producentów na rozwoju sprzętu i chęci konsumentów do eksperymentowania z komputerami AI, wzrost penetracji rynku komputerów AI w 2024 roku może pozostać ograniczony z powodu braku atrakcyjnych aplikacji AI. Przyszły wzrost globalnych dostaw notebooków, szczególnie w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, zależy w dużej mierze od innowacji i rozwoju powiązanych aplikacji.


Więcej informacji można znaleźć na stronie TrendForce.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2