reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polsko-czeska współpraca dla ESA

Polski SatRev i czeska Zaitra nawiązały partnerstwo w ramach projektu SKAISEN Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Założony w 2016 roku i specjalizujący się w projektowaniu, produkcji i obsłudze nanosatelitów oraz ekspertyzie w analizie danych SatRev oraz założona w 2020 roku, skoncentrowana na optymalizacji dostarczania danych kosmicznych i autonomii misji poprzez dostarczanie produktów i usług przetwarzania danych na pokładzie, czeska Zaitra ogłosiły swoje partnerstwo w projekcie SKAISEN Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). 

Jak wskazano w komunikacie prasowym, celem tego projektu jest rozwój zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji (AI) do przetwarzania obrazów na statkach kosmicznych.  SKAISEN będzie prowadzony przez czeską Zaitrę, SatRev oraz dwóch innych partnerów z krajów członkowskich ESA.

„SatRev jest zaszczycony udziałem w projekcie SKAISEN, współpracując z liderem branży, Zaitra, oraz innymi partnerami. Ten wyjątkowy moment napawa nas dumą, ponieważ nasze innowacyjne podejście do przetwarzania obrazów w kosmosie kształtuje przyszłość tej fascynującej dziedziny. Jesteśmy pełni entuzjazmu co do przyszłych osiągnięć, które wraz z naszymi partnerami planujemy wprowadzić, przyczyniając się do rewolucji w technologii kosmicznej” – mówił Grzegorz Zwoliński, dyrektor generalny SatRev, w komunikacie prasowym.

Zgodnie z podanymi informacjami, współpraca obejmuje zapoznanie Zaitra z platformą UniBus, dostarczanie obrazów przez SatRev do szkolenia modelu opartego na AI oraz rozwój platformy testowej i rozwojowej.

Nie jest to koniec, bowiem projekt SKAISEN przewiduje również przeprowadzenie funkcjonalnych i środowiskowych testów, które miałyby potwierdzić, że algorytm Zaitra w połączeniu z technologią edge-computing jest gotowy do wysłania na orbitę. 

„To ambitne przedsięwzięcie ma na celu zrewolucjonizowanie obrazowania w kosmosie, a SatRev jest dumny ze swojej roli w tym innowacyjnym projekcie” – pisze polska spółka w komunikacie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1