reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nvidia
Biznes |

Akcje amerykańskich firm półprzewodnikowych w górę

Nowe dane ukazują, że akcje amerykańskich firm z branży półprzewodników wzrosły w tym roku łącznie o 66%, co stanowi największy wzrost od 2009 roku.

Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index podaje, że wszystkie, z wyjątkiem jednej, akcje z liczącego 30 spółek indeksu wzrosły w 2023 roku. Wyniki były dobre we wszystkich kategoriach, ale Nvidia wyróżniała się spośród wszystkich. Dzięki swojej wiodącej pozycji w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie sztucznej inteligencji, jej akcje wzrosły ponad trzykrotnie, czyniąc Nvidię pierwszym producentem chipów o kapitalizacji rynkowej przekraczającej bilion USD.

Za Nvidią uplasował się Advanced Micro Devices, czyli kolejny beneficjent boomu na sztuczną inteligencję, którego akcje wzrosły o ponad 130%. Na drugim końcu tabeli, znalazła się spółka Wolfspeed, która straciła w tym roku ponad jedną trzecią swojej wartości. Nastąpiło to po tym, jak problemy produkcyjne w nowym zakładzie spowodowały, że prognozy na 2023 r. spadły poniżej oczekiwań.

Wszystko to złożyło się na średni wzrost ceny akcji o 66% w ciągu roku, co daje najlepszy wynik od 70% spadku zanotowanego w 2009 r. po kryzysie kredytowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1