reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

AGH nawiązuje współpracę z firmą Orbital Space

Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała umowę dotyczącą współpracy z firmą Orbital Space, która działa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dzięki porozumieniu studenci będą mogli m.in. rozwijać oraz testować urządzenia „Lunaris”, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z pyłem księżycowym – regolitem.

Nawiązanie tej korzystnej dla studentów współpracy, akademia uważa, że zawdzięcza niedawnemu sukcesowi koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w konkursie pod nazwą „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission” organizowanym w maju 2023 r. przez firmę Orbital Space. Przyszli inżynierowie pokazali w tym wydarzeniu ponad 400 zespołów z całego świata. 

W konkursie było o co walczyć, bowiem nagrodą główną była możliwość wysłania w 2025 roku zaprojektowanego urządzenia na Księżyc, a jego lot zapewni Orbital Space. AGH zaznacza, że będzie to pierwsza tego typu misja, w której znajdzie się ładunek skonstruowany przez polski zespół oraz jedna z pierwszych współprac Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sektorze kosmicznym.

„Z dużym zaangażowaniem wspieramy wszelkie tego typu inicjatywy studentów. Są one niezwykle ważne nie tyko z punktu widzenia edukacyjnego, ale również istotne dla udziału polskich inżynierów i naukowców w zdobywaniu kosmosu. Zgodnie z naszą misją udzielamy znacznego wsparcia technicznego, ułatwiamy kontakt z firmami, które są zainteresowane sponsorowaniem projektu, jak również pomagamy przygotować wszelkie związane z misją dokumenty” – wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, dyrektor CTK AGH.

Podpisana przez AGH i Orbital Space umowa umożliwi studentom rozwijanie projektu i doskonalenie go do czasu startu.

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z AGH. Będziemy wspierać zespół studencki z Polski w realizacji ich marzeń. Obie nasze instytucje zobowiązują się także do zapewnienia mentoringu, wskazówek i wszelkiego możliwego wsparcia studentom w ich wyjątkowej misji, jaką jest wysłanie ładunku na powierzchnię Księżyca. Misją Orbital Space jest uczynienie kosmosu dostępnym dla wszystkich, zwłaszcza dla studentów” – mówi dr Bassam Alfeeli, Dyrektor Orbital Space.

AGH wskazuje w aktualnościach, że współpraca zakłada również m.in. prowadzenie działań edukacyjnych i inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat eksploracji kosmosu.

„Nadrzędnym celem porozumienia jest rozwijanie eksperymentu studentów „Lunaris”, który zostanie przeprowadzony na powierzchni Księżyca. Członkowie koła naukowego za cel stawiają sobie badanie interakcji materiałów i powłok z regolitem, czyli sypką skałą księżycową. Studenci oprócz konstrukcji, do której zbudowania wykorzystali techniki szybkiego prototypowania, opracowali elektronikę oraz oprogramowanie urządzenia. Gotowy ładunek musiał również spełnić wymogi dotyczące wymiarów 10 × 10 × 10 cm oraz wagi – do 200 g. Do badanie wykorzystana zostanie optyczna metoda pomiarowa, która pozwoli na zrozumienie interakcji regolitu z różnymi materiałami. Regolit charakteryzuje się dużą pylnością, ostro zakończonymi krawędziami oraz naładowanymi elektrostatycznie cząstkami. Te oraz inne właściwości pyłu księżycowego powodują wiele trudności w doborze odpowiedniego materiału” – pisze AGH.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2