reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© asml
Przemysł elektroniczny |

Holandia blokuje eksport ASML do Chin

USA wywierają coraz silniejsze naciski w związku z globalnym wyścigiem technologicznym. ASML, producent maszyn do produkcji chipów, ogłosił, że holenderski rząd częściowo cofnął licencję eksportową na wysyłkę niektórych urządzeń do produkcji chipów do Chin, w związku z ograniczeniami eksportowymi nałożonymi przez USA - pisze Agencja Reutera.

"Licencja na wysyłkę systemów litograficznych NXT:2050i i NXT:2100i w 2023 r. została niedawno częściowo cofnięta przez rząd holenderski, co miało wpływ na niewielką liczbę klientów w Chinach" – pisze ASML. 

ASML jest to firmą, która dominuje na rynku systemów litograficznych wykorzystujących lasery do tworzenia obwodów układów scalonych.

Według Agencji Reutera, Chiny w ostatnich latach były trzecim co do wielkości rynkiem ASML po Tajwanie i Korei Południowej, a w trzecim kwartale 2023 r. stały się największym, obejmującym 46% sprzedaży firmy.

Firma z siedzibą w Veldhoven uważa jednak, że ani cofnięcie, ani najnowsze ograniczenia kontroli eksportu w USA nie będą miały istotnego wpływu na jej prognozy finansowe na 2023 rok.

Warto przypomnieć, że w 2023 roku Stany Zjednoczone ustanowiły nowe przepisy, na mocy których Waszyngton ma prawo ograniczyć eksport maszyny "Twinscan NXT1930Di" firmy ASML, jeśli zawiera ona jakiekolwiek części amerykańskie.

Wkrótce potem w Holandii pojawiły się głosy kwestionujące podstawność tych przepisów i jednostronnego narzucania zasad regulujących eksport do Chin innej maszyny do produkcji chipów ASML.

"W ostatnich rozmowach z rządem USA, ASML uzyskał dalsze wyjaśnienia dotyczące zakresu i wpływu amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu” – pisze producent sprzętu półprzewodnikowego w oświadczeniu. "ASML jest w pełni zaangażowany w przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów ustawowych i wykonawczych, w tym przepisów dotyczących kontroli eksportu w krajach, w których działamy".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2