reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nio
Przemysł elektroniczny |

Nio opracował procesor 5 nm do autonomicznej jazdy

Chiński producent samochodów Nio zaprezentował pięcionanometrowy układ SoC, który jego zdaniem jest porównywalny z wiodącym na rynku procesorem A100 firmy Nvidia.

Firma twierdzi, że jej system-on-chip Shenji NX9031 5 nm zawiera 50 miliardów tranzystorów i jest ponad czterokrotnie bardziej zaawansowany niż Drive Orin X firmy Nvidia, którego obecnie używa do swoich systemów autonomicznej jazdy.

Shenji NX9031 został opracowany przez firmę wewnętrznie i składa się z 32 rdzeni ogólnego przeznaczenia Arm, jednostki przetwarzania neuronowego, procesora graficznego i podsystemu pamięci LPDDR5X. Może też przetwarzać dane z LiDAR, w przeciwieństwie do procesorów używanych przez Teslę, które opierają się na danych z czujników wideo. Jest on również zgodny z wymaganiami dotyczącymi ryzyka i bezpieczeństwa ASIL-D.

Nie jest jasne, które firmy współpracują z Nio nad Shenji NX9031 i czy są one również chińskie. To jednak oznacza, że Nio nie znajduje się obecnie na czarnej liście rządu USA, więc może swobodnie zamawiać komponenty od zagranicznych dostawców, takich jak TSMC, Samsung Foundry i Intel.

SoC Shenji NX9031 pojawi się najpierw w modelu Nio ET9, który zostanie dostarczony w pierwszym kwartale 2025 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama