reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Neumonda
Analizy |

Oto nadzieja na 2024 rok

Nadszedł ten czas w roku, kiedy eksperci wyciągają kryształową kulę i próbują zobaczyć, co czeka nas w nadchodzącym roku. Patrząc na przewidywania i prognozy różnych analityków branżowych, możemy dostrzec jedną cechę wspólną: zapowiedź ponownego ożywienia na rynku półprzewodników. WSTS zaktualizował swoją prognozę i obecnie spodziewa się wzrostu o 13,1%, a Gartner nawet o 17%.

Autor: Marco Mezger, wiceprezes wykonawczy i dyrektor operacyjny Neumonda 

Pracując w branży pamięci półprzewodnikowych, szczególnie interesujący wydaje się fakt, że wzrost ten ma być napędzany przez technologie DRAM i NAND. Zwłaszcza po roku, w którym główni producenci pamięci stracili 15 miliardów USD tylko w pierwszej połowie 2023 roku. Prognozy te są więc jak przedświąteczny prezent dla producentów pamięci.

Jednak nawet 40% wzrost przewidywany przez WSTS lub bardziej optymistyczny 66,3% wzrost, który widzi Gartner, nie wystarczy, aby rynek osiągnął poziom cen, który widzieliśmy w 2021 roku.

Z tego powodu duzi producenci koncentrują się na wysokomarżowych technologiach pamięci o wysokiej przepustowości, takich jak HBM i DDR5. W końcu technologie te odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie, jakie generują obciążenia AI w centrach danych. Zaledwie rok po wprowadzeniu ChatGPT oczekuje się, że popyt na serwery AI przekroczy 1,2 miliona sztuk do końca tego roku. Według Trendforce jest to wzrost o 37,7% rok do roku. Ale nawet ten popyt nie uchronił branży przed dwucyfrowym spadkiem w 2023 roku.

HBM wyróżnia się jako krytyczny produkt DRAM dla sztucznej inteligencji. Oczekuje się, że wraz z rosnącą złożonością modeli szkoleniowych i aplikacji, popyt na HBM gwałtownie wzrośnie. Jako że średnia cena jednostkowa pamięci HBM jest kilkakrotnie wyższa niż innych produktów DRAM, przewiduje się, że w 2024 r. roczna stopa wzrostu pamięci HBM wyniesie 172%.

Ten wzrost w dziedzinie sztucznej inteligencji znacząco pobudza również popyt na technologię pakowania 2.5D, która zwiększa moc obliczeniową sztucznej inteligencji poprzez łączenie układów obliczeniowych i pamięci w jednym pakiecie i ostatecznie będzie napędzać rozwój technologii pakowania 3D.

Co to oznacza dla producentów OEM i producentów sprzętu?

W przypadku pamięci DRAM Gartner przewiduje dalszą redukcję zapasów w 4. kwartale 2023 r., dzięki czemu ceny odbiją się i spowodują 88% wzrost przychodów z pamięci DRAM w 2024 r. Nigdy nie było lepszego czasu dla przemysłowych producentów OEM, aby przyjrzeć się bliżej, jakich pamięci DRAM potrzebują. A zwłaszcza jeśli polegają na DDR3 i starszych technologiach, aby wybrać i zakwalifikować komponenty drugiego i trzeciego źródła, co zapewni im szerszy wybór. Niektórzy z dużych producentów wycofują się z DDR3 i starszych technologii, więc lepiej być przygotowanym.

Jeśli chodzi o pamięci NAND flash, Gartner spodziewa się, że ceny w branży osiągną najniższy poziom w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy, a w konsekwencji warunki dla dostawców poprawią się, dzięki czemu w 2024 r. odnotujemy solidne ożywienie, a przychody wzrosną o 49,6% rok do roku. Oznacza to, że ceny również wzrosną, choć wolniej niż w przypadku pamięci DRAM. Bardziej niepokojące jest to, że zmierzamy od jednego z najcięższych spadków, jakie widziała branża pamięci, do kolejnego niedoboru. Ponieważ produkcja została w tym roku drastycznie zmniejszona, jej ponowne zwiększenie zajmie trochę czasu.

Wielu przemysłowych producentów OEM korzysta z obecnych niskich cen, aby zabezpieczyć popyt na swoje nadchodzące projekty i miesiące.

Zatem nasze tegoroczne życzenie do Świętego Mikołaja: Daj nam Ho Ho Ho Hope – Nadzieję na stabilny rynek pamięci w przyszłym roku. 


Neumonda została założona z myślą o zapewnieniu najbardziej kompleksowej wiedzy na temat zastosowań pamięci pod jednym szyldem poprzez połączenie dystrybucji pamięci, produkcji produktów i własności intelektualnej pamięci.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1