reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AIUT
Nauka i technologie |

AIUT wsparło Politechnikę Śląską

Politechnika Śląska i AIUT otworzyli nowe Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym uczelni. Oznacza to, że studenci Politechniki Śląskiej będą mogli uczyć się, jak projektować i budować te nowoczesne rozwiązania. AIUT zaprojektował i kompleksowo wyposażył laboratorium w sprzęt i autonomiczne roboty.

Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania samojezdnych pojazdów, wykorzystywanych m.in. w procesie dostaw materiałów na halach produkcyjnych oraz w magazynach, pisze AIUT w komunikacie prasowym.

„Jednym z głównych zadań działań naszej uczelni jest wytyczanie kierunków postępu technologicznego. Otwarcie nowego laboratorium, gdzie projektowane będą pojazdy autonomiczne, jest kolejnym ważnym krokiem na tej drodze, a także potwierdzeniem naszej realnej współpracy ze środowiskiem przemysłowym. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie studentów do pracy z nowymi technologiami. Laboratorium zapewni dostęp do zaawansowanych rozwiązań i robotów, które są wykorzystywane w przemyśle oraz logistyce. Studenci zdobędą wiedzę i doświadczenie, dzięki którym zasilą kadry tworzące przemysł przyszłości” – mówi prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych, w komunikacie prasowym.

Otwarte uroczyście 15 grudnia laboratorium znajduje się na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w budynku Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Korzystać z laboratorium będą mogli również studenci z innych wydziałów i kierunków.

„To ważne, aby firmy technologiczne, takie jak my, wspierały kompetencyjnie rozwój przyszłych kadr i przygotowywały inżynierów do wyzwań z jakimi mierzy się przemysł. To przywilej móc przybliżać studentom nowe technologie w zakresie robotyki mobilnej. To dziedzina, która niezwykle prężnie się rozwija i rynek będzie potrzebował doświadczonych specjalistów w tym zakresie. Dlatego jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i autonomicznych robotów mobilnych w pełni zaangażowaliśmy się w ten projekt” – tłumaczy Marek Gabryś, prezes AIUT.

AIUT podkreśla w komunikacie, że w nowym laboratorium studenci po raz pierwszy będą mogli zbudować autonomicznego robota od podstaw i go testować, przez co nabędą umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania nowoczesnych pojazdów, a także budowania całych systemów intralogistycznych w oparciu o transport zrobotyzowany. 

W laboratorium będzie można skorzystać z sześciu profesjonalnych stanowisk szkoleniowych wyposażonych w odpowiedni sprzęt i licencje programowe, wśród których znajdują się między innymi stanowiska do nauki i badań technik napędowych stosowanych w robotyce mobilnej, nowoczesnych technik komunikacyjnych, systemów nawigacji naturalnej i systemów bezpieczeństwa. AIUT wskazuje, że w laboratorium znajdzie się również strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots) z serii AIUT Formica.

„Wydział Mechaniczny Technologiczny nie po raz pierwszy staje się prekursorem w zakresie rozwoju nowych technologii. Tym razem dotyczy to systemów autonomicznych. Biorąc pod uwagę nasze aktualne projekty, realizowane na wielu wydziałach, można powiedzieć, że systemy autonomiczne stają się bardzo widocznym kierunkiem badań i aplikacji w Politechnice Śląskiej. Mamy już zespoły naukowców, którzy odpowiadają za rozwój technologii i rozwiązań autonomicznych. Rozwiązania te docelowo znajdą zastosowanie w przemyśle, ale też w przestrzeni miejskiej. Przykładami są roboty AMR wykorzystywane obecnie do transportu materiałów na terenie hal produkcyjnych czy autonomiczny minibus kursujący od niedawna po kampusie. Dzięki nowemu laboratorium potencjał do rozwoju tego obszaru staje się jeszcze większy, biorąc pod uwagę zarówno aspekt badawczy, jak i dydaktyczny” – podkreśla dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. 

Dzięki współpracy AIUT i Politechniki Śląskiej, studenci zyskali nie tylko nowoczesną i dobrze wyposażoną przestrzeń dydaktyczną, ale również możliwość odbywania praktyk i dołączenia do płatnego programu stażowego w tej gliwickiej firmie. 

„Rynek robotyki mobilnej prężnie się rozwija i notuje skokowy wzrost. To doskonały moment, aby rozwijać kompetencje młodych kadr w zakresie projektowania zrobotyzowanych systemów transportowych, systemów zarządzania flotą robotów mobilnych i konstruowania autonomicznych pojazdów. W laboratorium zaplanowano również stanowisko do nauki i badań technik analizy danych procesowych. Analiza to obecnie jeden z kluczowych etapów pozwalający oceniać efektywność pracy rozwiązań przemysłowych” – mówi dr inż. Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2