reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch
Analizy |

SiC i jego wpływ na Europę

Nie można zaprzeczyć, iż SiC odegra kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu półprzewodników w przyszłości, a w szczególności na rynku urządzeń zasilających.

W porównaniu do typowych półprzewodników (jak np. z krzemu) półprzewodniki o szerokim paśmie wzbronionym, takie jak węglik krzemu (SiC) i azotek galu (GaN) charakteryzują się lepszymi właściwościami elektrycznymi. Pozwalają one na tworzenie mniejszych, lżejszych i bardziej wydajnych urządzeń i systemów elektronicznych o wysokiej wydajności, szczególnie w zastosowaniach wymagających dużej mocy, wysokiej częstotliwości lub pracy w wysokiej temperaturze. Urządzenia zasilające są kluczowymi komponentami do dostarczania i zarządzania energią we wszystkich typach sprzętu elektronicznego; a także głównym narzędziem, dzięki któremu uda się zbudować bezemisyjne i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla społeczeństwo. Przewiduje się, że obecny popyt jeszcze wzrośnie – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę elektryfikację przemysłu motoryzacyjnego.

Pandemia i niedawne zawirowania geopolityczne uwydatniły znaczenie bezpiecznego dostępu do półprzewodników, a ponieważ SiC został nazwany przyszłością branży półprzewodników złożonych, na całym świecie nastąpił duży ruch.

W Europie ST Microelectronics buduje zakład produkcji substratów SiC na terenie swojego obiektu we włoskiej Katanii, tuż obok istniejącego już zakładu produkcji urządzeń SiC. W 2022 roku onsemi zainaugurowało z kolei swoją rozbudowaną fabrykę SiC w czeskim Roznovie, co zwiększy moce produkcyjne firmy w zakresie wafli SiC 16-krotnie w ciągu najbliższych dwóch lat. II-VI (obecnie Coherent) ogłosiło w 2022 r., że przyspieszy inwestycje w produkcję podłoży SiC 150 mm i 200 mm oraz wafli epitaksjalnych dzięki rozbudowie fabryk na dużą skalę zarówno w USA, jak i Szwecji. Infineon zwiększa natomiast produkcję SiC w Austrii, a Wolfspeed planuje budowę największej na świecie fabryki SiC w Saarland w Niemczech.

Nie są to jednak jedyne przetasowania, które możemy obserwować. W ciągu ostatnich kilku lat rynek był świadkiem znacznego wzrostu fuzji i przejęć. W latach 2006-2017 co 24 miesiące dochodziło do zaledwie jednej transakcji w obszarze półprzewodników złożonych. Jednak od 2018 r. zaczęto odnotowywać sześć transakcji rocznie, co oznacza pobicie wszelkich rekordów.

Od 2006 r. w Europie doszło łącznie do ośmiu fuzji i przejęć, z których wszystkie miały miejsce w 2018 r. lub później, a ich kluczowymi uczestnikami były firmy ST i Infineon. Aby utrzymać przewagę konkurencyjną w sektorze urządzeń zasilających SiC, obie firmy strategicznie zdobywają wiedzę technologiczną.

Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie węglika krzemu w naszej branży i obecny ruch na rynku, Evertiq zaprosił Jeana-Christophe'a Eloya, dyrektora generalnego i prezesa Yole Group, do zostania głównym mówcą naszego pierwszego, francuskiego Evertiq Expo Sophia Antipolis, które odbędzie się 8 lutego 2024 r. Jean-Christophe Eloy podczas swojego wystąpienia opowie o SiC i jego wpływie na Europę.

Jean-Christophe Eloy © Yole Group

"Urządzenia SiC są obecnie stosowane przez wielu producentów samochodów elektrycznych. Zaczęło się od Tesli, następny był BYD, a teraz większość producentów samochodów z wyższej półki ogłosiła modele wykorzystujące falowniki oparte na SiC. Wzrost rynku jest imponujący, podobnie jak związane z nim inwestycje we wzrost kryształów, wafle, epitaksję, produkcję urządzeń i montaż modułów mocy. ST Microelectronics jest liderem na poziomie urządzeń, a tuż za nim plasuje się Infineon Technologies. Ale jaki jest wyraźny krajobraz konkurencyjny dla Europy w całym łańcuchu dostaw SiC? Jaki może być wpływ wysokich inwestycji w Chinach i USA? Czego możemy się spodziewać w ciągu najbliższych 5 lat dzięki naciskowi ze strony Soitec, a także nowym technologiom opracowanym przez wiele innych firm?"

Z raportu Power SiC firmy Yole Intelligence na 2023 rok wynika, że globalny rynek urządzeń SiC do zasilania wzrośnie do około 9 miliardów USD do 2028 roku, co stanowiłoby 31% wzrost w stosunku do 2022 roku. Zastosowania motoryzacyjne – co nie jest zaskoczeniem – dominują na rynku SiC, zajmując 70% rynku SiC mocy w 2022 r., obok różnych zastosowań przemysłowych, takich jak transport, energia i telekomunikacja.

Oczywistym jest, że SiC to kluczowa dla przyszłości półprzewodników technologia, zapraszamy więc do udziału w Evertiq Expo Sophia Antipolis w dniu 8 lutego 2024 r., podczas którego przyjrzymy się bliżej rynkowi, inwestycjom i konkurencyjnemu krajobrazowi SiC.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama