reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Chińczycy importują 80% więcej narzędzi do produkcji chipów

Nowe dane z chińskich urzędów celnych ujawniają, że import sprzętu do produkcji półprzewodników wzrósł o 80% w ciągu roku do października.

Raporty opublikowane w South China Morning Post (SCMP) podają, że import różnych narzędzi do produkcji chipów - do produkcji płytek krzemowych, układów scalonych (IC) i płaskich wyświetlaczy – wyniósł w październiku 4,3 mld USD. Oznacza to wzrost o 2,4 mld USD rok do roku.

Wzrost ten wyraźnie odzwierciedla wysiłki chińskich firm mające na celu gromadzenie narzędzi do produkcji chipów w oczekiwaniu na dalsze restrykcje ze strony Waszyngtonu. Przypomnijmy, że Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa wprowadziło różne kontrole w 2022 r., a następnie w październiku dodało ograniczenia dotyczące sprzętu litograficznego oraz narzędzi do trawienia i osadzania folii.

Nowe kontrole i ograniczenia będą miały wpływ na firmy takie jak ASML z siedzibą w Holandii. Ma ona monopol na maszyny do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, które są wykorzystywane do produkcji najnowocześniejszych chipów. ASML nie dostarcza tych maszyn do Chin od 2019 roku. Nadal jednak sprzedaje mniej zaawansowane systemy litografii w głębokim ultrafiolecie klientom w Państwa Środka. Nowe orzeczenie może mieć wpływ na tę sprzedaż.

SCMP donosi, że całkowita wartość importu chipów od stycznia do listopada spadła o 16,5% rok do roku do 316,6 mld USD. Była to poprawa w stosunku do spadku wartości o 18,8% w pierwszych 10 miesiącach roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1