reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Biznes |

Northvolt otrzyma 700 mln euro wsparcia od Niemiec

Niedawno Evertiq pisał, że Intel może stracić miliardy przez decyzje niemieckiego sądu, który orzekł, że wielomiliardowe finansowanie rządowego Funduszu Klimatycznego i Transformacji (KTF) jest niezgodne z niemiecką konstytucją. Teraz jednak, pomimo zamrożonego budżetu, podjęto decyzję o wsparciu inwestycji Northvolt w Niemczech kwotą w wysokości 700 mln euro.

Na niemieckich urzędników i decydentów padł blady strach, gdy okazało się, że wiele ważnych dla tamtejszej gospodarki inwestycji może zostać anulowanych. Zagrożona nie jest już jednak budowa fabryki baterii Northvoltu, na którą udało się uzyskać zezwolenie na zwolnienie z rządowego zamrożenia wydatków kwoty 700 mln euro. 

Jak donosi Bloomberg, wsparcie fabryki Northvolt AB będzie pierwszym od czasu zablokowania finansowania przez sąd. Chcący zachować anonimowość urzędnicy zdradzili agencji, że podjęcie tej decyzji było bardzo pilne, ponieważ w przeciwnym razie inwestycja byłaby zagrożona.

Około 564 mln euro dotacji zapewni rząd federalny. Resztę wypłaci w kilku etapach kraj związkowy Szlezwik Holsztyn, jako że fabryka baterii ma powstać w położonej tam miejscowości Heide. 

Budżet został zamrożony w połowie listopada przez niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera po tym, jak tamtejszy sąd najwyższy uznał za niezgodne z konstytucją przesunięcie 60 miliardów euro, przeznaczonych wcześniej na pomoc w związku z Covid-19. Odtąd wszystkie wydatki będą rozpatrywane indywidualnie. 

Niemcy znalazły się zatem w impasie, z którego muszą znaleść jakieś wyjście, jeśli chcą zrealizować wcześniej zapowiedziane projekty.

Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki, rozpatruje decyzję o przyznaniu środków dla inwestycji Nortvoltu za ważny, pierwszy krok w kierunku uruchomienia innych, dużych inwestycji. 

Przypomnijmy, że fabryka ogniw akumulatorowych Northvoltu w Heide miałaby rozpocząć działalność w 2026 roiku. Inwestycja pochłonie około 4,5 mld euro i przyniesie około 3 000 nowych miejsc pracy. 


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama