reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt otrzyma wsparcie dla niemieckiej gigafabryki

Niemiecki rząd federalny oraz rząd landu Szlezwik-Holsztyn są gotowe wesprzeć powstanie przyszłej gigafabryki Northvolt w Heide.

Dzięki temu wsparciu - które nadal podlega zatwierdzeniu przez Komisję Europejską jako pomoc publiczna – rząd federalny zamierza bezpośrednio stymulować powstawanie w Niemczech kluczowych technologii, wśród których znajdują się ogniwa akumulatorowe.

W przypadku Northvolt wsparcie odblokuje wielomiliardowe inwestycje prywatne, tworząc 3000 bezpośrednich miejsc pracy w Heide i tysiące kolejnych w okolicznym przemyśle i sektorze usług – czytamy we wspólnym oświadczeniu prasowym niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań Klimatycznych.

Planowana roczna wielkość produkcji – po uruchomieniu fabryki – wyniesie 60 GWh i zaopatrzy około jednego miliona pojazdów elektrycznych w ogniwa akumulatorowe wyprodukowane w Niemczech.

"Dzięki kolejnym krokom związanym z Northvolt, Niemcy mogą cieszyć się z jednego z najbardziej znaczących projektów będących światłem przewodnim transformacji energetycznej i transportowej, który przyczyni się do powstania tysięcy miejsc pracy związanych z zielonymi technologiami" - mówił w komunikacie prasowym minister Habeck. "Od prawie roku prowadzimy negocjacje z Northvolt. Nasz pełen zaufania dialog z firmą i wszystkimi istotnymi interesariuszami okazał się skuteczny, dlatego też można teraz podjąć ważne kolejne kroki w kierunku realizacji projektu. Jesteśmy w trakcie ustalania kolejnych działań, takich jak niezbędny proces notyfikacji z Komisją Europejską."

Oprócz procedury notyfikacyjnej z Komisją Europejską, kolejne ważne kroki lokalnie obejmują prace przygotowawcze na miejscu do budowy fabryki oraz ostateczne pozwolenie na budowę. Zaangażowane strony chcą spełnić te warunku wstępne jeszcze w tym roku, aby prace budowlane ruszyły jak najszybciej, a dostawy ogniw akumulatorowych produkowanych w Heide mogły się rozpocząć w 2026 roku.

"Jesteśmy wdzięczni za wszystkie wysiłki podejmowane przez rząd federalny, rząd landu Szlezwik-Holsztyn, Komisję Europejską, ale także podejmowane na poziomie lokalnym w powiecie Dithmarschen. Wspierany przez to zaangażowanie rządu federalnego, Northvolt zdecydował się podjąć kolejne kroki w kierunku naszej ekspansji w Heide" – powiedział Peter Carlsson, założyciel i dyrektor generalny Northvolt.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama