reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Litewska firma przejmuje amerykańską

W środę, 29 listopada, wileńska Altechna, wiodąca firma z branży optyki laserowej, ogłosiła przejęcie Alpine Research Optics (ARO) z Kolorado – wysokiej jakości producenta optyki laserowej, specjalizującego się w UV. Przejęcie rozszerzy ofertę wysokiej jakości laserowych rozwiązań optycznych litewskiej firmy.

Altechna, wiodący dostawca optyki laserowej i zespołów optomechanicznych z Wilna, przejął Alpine Research Optics (ARO), zlokalizowaną w centrum badań i technologii fotonicznych - Boulder w Kolorado. Zarząd ARO pozostanie bez zmian.

Dzięki przejęciu, obie firmy planują potroić swoje dochody w ciągu pięciu lat oraz wzmocnić pozycję firm na globalnym rynku technologii laserowych, jednocześnie koncentrując się na produkcji medycznej i półprzewodnikowej. Oczekuje się, że w 2023 r. łączne przychody obu firm osiągną ponad 22 mln EUR, zaznaczono w komunikacie.

ARO wniesie do Altechny oddział o powierzchni 35 000 stóp kwadratowych z 35 wykwalifikowanymi specjalistami. W wyniku rozszerzenia oferty optyki laserowej, Altechna w dłuższej perspektywie chce stworzyć nowe miejsca pracy dla technologów i inżynierów.

"Litwa jest jednym z wiodących krajów na świecie w dziedzinie technologii laserowej z w pełni samowystarczalnym ekosystemem, który dostarcza lasery do CERN, NASA i ponad 90 ze 100 najlepszych uniwersytetów na świecie" – mówi Antanas Laurutis, dyrektor generalny Altechna, w komunikacie prasowym. "Dla Altechny globalna ekspansja jest naturalnym kolejnym krokiem. Spodziewamy się znacznie szybszego wzrostu w zakresie rozwiązań laserowych dla półprzewodników i medycyny”.

Historia Alpine Research Optics sięga 1991 roku. Amerykańska firma od początku istnienia specjalizowała się w wysokiej jakości optyce laserowej UV i słynęła z wysokiej jakości technicznej, wyróżniając się w produkcji optyki laserowej i powłok. Jej asortyment obejmuje lustra, polaryzatory, rozdzielacze wiązki, okna i filtry dla półprzewodników, mikroobróbki, instrumentów medycznych, przemysłu obronnego, lotniczego i badawczego.

"Połączenie dwóch wiodących w branży graczy, z łącznie 60-letnim doświadczeniem w branży fotonicznej, przyniesie korzyści globalnemu przemysłowi laserowemu. Silna pozycja ARO w zakresie trwałych, długowiecznych powłok o wysokim progu uszkodzenia na podłożach o wąskiej tolerancji w połączeniu z doświadczeniem Altechny w projektowaniu optyki laserowej i zespołów optomechanicznych podniesie poziom jakości dla światowych firm laserowych" – mówi wieloletni właściciel i prezes Alpine Research Optics, Travis Green, w komunikacie.

Travis Green pozostanie prezesem ARO, choć teraz będzie podlegał Altechnie.

"ARO ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej strategii rozwoju Altechna. Łącząc nasze doświadczenie w zakresie trwałych powłok z technologicznym know-how Altechna, będziemy w stanie zaoferować dostosowane rozwiązania technologiczne w konkurencyjnych cenach dla lokalnych i międzynarodowych firm poszukujących elastyczności wykraczającej poza konwencjonalnych dostawców" – mówi Ed Yousse, dyrektor ds. rozwoju biznesu i dyrektor generalny marki Altechna w USA.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1