reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

Intel straci miliardy przez niemiecki sąd?

Decyzja o anulowania finansowania przez niemiecki rząd projektów związanych z klimatem zagraża planom Intela dotyczącym budowy zakładów produkcyjnych w Saksonii-Anhalt.

W ubiegłym tygodniu niemiecki sąd zdecydował, że pomoc w wysokości miliardów euro na finansowanie rządowego Funduszu Klimatycznego i Transformacji (KTF) jest niezgodna z niemiecką konstytucją. 

W konsekwencji zaczęły pojawiać się obawy, że decyzja ta zagrozi polityce subsydiowania półprzewodników w Niemczech.

Bez wątpienia jest to alarmujące dla Intela. W czerwcu, po wielu miesiącach negocjacji, niemiecki rząd zgodził się bowiem na dotacje o wartości prawie 10 mld euro, które miałyby sfinansować inwestycję Intela w Magdeburgu.

Wkrótce po orzeczeniu prawnym rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że podtrzyma swoje zobowiązanie wobec Intela. Teraz jednak Agencja Reutera zasiała więcej niepokoju.

"Kiedy Niemcy nie będą już mogły sobie pozwolić na takie przyszłe projekty jak Intel, wówczas szkody gospodarcze będą ogromne, a szkody wizerunkowe gigantyczne" – powiedział Sven Schulze, minister gospodarki Saksonii-Anhalt.

Orzeczenie sądu zagraża nie tylko Intelowi, ale również innym inwestycjom, w tym planom TSMC dotyczącym budowy fabryki w Dreźnie.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1