reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aplisens
Biznes |

Aplisens z kolejnymi rekordowymi wynikami

Producent aparatury kontrolno-pomiarowej ma za sobą najlepsze w swojej historii trzy pierwsze kwartały, wypracowując skonsolidowane przychody na poziomie 126 mln zł (wzrost o 16,9% r/r) oraz zysk netto o wartości 28,48 mln zł (wzrost o 46% r/r). Aplisens zaznacza, że choć warunku geopolityczno-gospodarcze wciąż nie były sprzyjające, to i tak Grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży na wszystkich istotnych rynkach operacyjnych, poza WNP, realizując po trzech kwartałach w zależności od rynków od 80 do 94% założeń strategii na lata 2023-2025.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku polski producent wypracował zysk operacyjny na poziomie 34,39 mln zł, co oznacza wzrost o 44,3% r/r.; zysk brutto ze sprzedaży o wartości 53,99 mln zł (wzrost 25,5% r/r) a także wynik EBITDA na poziomie 39,76 mln zł (wzrost o 35,8% r/r).

„Zanotowaliśmy historycznie rekordowe wyniki kolejny kwartał z rzędu. Ponownie zaważyło na tym umiejętne wykorzystanie naszych mocy produkcyjnych przy dużej liczbie zamówień i przeniesienie na naszych odbiorców wzrostu kosztów. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 42,9 proc., czyli o prawie 3 proc. więcej rdr. Podtrzymuję jednak opinię, iż w końcówce roku nie uda się utrzymać tak dużej dynamiki wzrostowej, bowiem od września br. Obserwujemy wyraźny spadek ilości wpływających do Spółki zamówień” – mówi Adam Żurawski, prezes Aplisens SA, w komunikacie prasowym.

Aplisens zaznacza w komunikacie, że pomimo niesprzyjających warunków polityczno-gospodarczych oraz trwającej wojny na terytorium Ukrainy, Grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży na większości rynków operacyjnych:

  • rynek krajowy – wzrost o 40,7% r/r, 
  • rynki UE – wzrost o 28,9% r/r, 
  • rynki pozostałe – wzrost o 58,5% r/r. 

„Jeśli chodzi o rynki WNP, gdzie od marca br. ze względu na utratę kontroli zaprzestano konsolidacji wyników spółki Aplisens Rosja, spadek wyniósł 29,3% r/r, jednak z powodzeniem udało się to odrobić na innych rynkach” - wyjaśnia firma w komunikacie. 

Należy podkreślić, że imponujący wzrost przychodów ze sprzedaży zanotował Aplisens w Rumunii, które po trzech kwartałach 2023 roku wzrosły o 78% do 7,15 mln zł. Równie obiecująco wygląda raport z niemieckiego rynku, w którym widać 26,7% wzrost przychodów ze sprzedaży (6 mln zł). 

Tendencję wzrostową wykazuje również nowa firma w Grupie - Apar Control, która specjalizuje się w produkcji przetworników, mierników, regulatorów i rejestratorów. Apar Control dołożył 4,4, mln zł do skonsolidowanej sprzedaży.

„Pomimo spowolnienia gospodarczego, które obserwujemy w niektórych krajach UE i zdecydowanie mniejszej ilości zamówień napływających do Spółki od września, sądzę, że zrealizujemy z lekką nawiązką tegoroczne cele założone w strategii rozwoju na lata 2023-2025” – dodaje Adam Żurawski.

Aplisens nie zwalnia i kontynuuje inwestycje w nową spółkę Par Control, zakup maszyn, urządzeń, etc. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama