reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Apator
Biznes |

Apator notuje świetne wyniki, pomimo trudności

Analitycy toruńskiej spółki prognozowali, że w trzecim kwartale 2023 roku skonsolidowana EBIDTA wyniesie 26,7 mln zł. Wynik przekroczył jednak ich oczekiwania, gdyż okazało się, że wzrosła o 9% do 31,4 mln zł. Pomimo trudnego otoczenia makro, wzrost zanotowały również przychody oraz zysk netto.

W trzecim kwartale 2023 roku Apator zaliczył wzrost o 3% skonsolidowanych przychodów, które finalnie wyniosły 288,7 mln zł. Wynik ten spółka zawdzięcza dobrym wynikom sprzedażowym w:

  • segmencie energii elektrycznej – 142,5 mln zł / wzrost o 19% r/r;
  • woda i ciepło – 95,9 mln zł / wzrost o 7 proc. r/r.

W raporcie widzimy jednak, że Apator zaliczył niższe obroty w gazie – 50,3 mln zł, co oznacza spadek o 30% r/r. 

8,5 mln zł wyniósł z kolei zysk netto skorygowany o odpis na aktywa podatkowe. Taki wynik oznacza wzrost o 14% r/r. Należy dodać, że jest również wyższy od tego przewidywanego przez analityków Apatora, którzy szacowali go na poziomie 7 mln zł.

Po trzech kwartałach bardzo dobrze wyglądają również skonsolidowane przychody Apatora, które wzrosły o 10% do 852,8 mln zł. Jeśli chodzi o segment Energi elektrycznej, to tutaj wypracowano 375,5 mln zł – wzrost o 24% r/r, a w segmencie wody i ciepła – 293,8 mln zł (wzrost o 14% r/r). Skonsolidowane przychody w tym okresie wzrosły, pomimo niższych r/r obrotach w gazie – 183,5 mln zł, czyli spadek o 15 proc. r/r.

Również w okresie trzech kwartałów 2023 roku wzrosła skonsolidowana i skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA (+25%) - 90,4 mln zł. Natomiast zysk netto skorygowany o odpis na aktywo podatkowe wyniósł 28,2 mln zł, czyli był ponad trzykrotnie wyższy do analogicznego okresu w 2022 roku.

Apator podkreślił również w komunikacie prasowym, że głównym kierunkiem eksportu jego produktów były niezmiennie kraje Unii Europejskiej, gdzie dominował udział rynków niemieckiego, czeskiego, rumuńskiego, belgijskiego, hiszpańskiego i niderlandzkiego. Niezmiennie ważny pozostał również rynek w Wielkiej Brytanii.

"W obecnej sytuacji makroekonomicznej kluczowym wyzwaniem dla spółek Grupy Apator pozostaje nadal konsekwentna praca nad efektywnością kosztową we wszystkich obszarach działalności grupy (ze względu na utrzymującą się wysoką inflację, wzrost kosztów usług, kooperacji, wynagrodzeń) oraz efektywne i elastyczne zarządzanie stanami magazynowymi (z uwagi na długie terminy dostaw części komponentów). Grupa kontynuuje również, rozpisany na średni termin, projekt optymalizacji poziomu KON i redukcji zadłużenia. Ze względu na zwiększone zamówienia i pozyskane kontrakty w segmentach energii elektrycznej i gazu przejściowo będzie utrzymywany podwyższony poziom kapitału obrotowego" – pisze Apator w komunikacie prasowym.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2