reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Infineon
Biznes |

Vishay przejmie Newport Wafer Fab firmy Nexperia

W historii fabryki Newport Wafer Fab było wiele zwrotów akcji, a wraz z nadejściem nowego roku nastąpi kolejny przełomowy moment. Firma Vishay Intertechnology zawarła bowiem umowę nabycia fabryki od firmy Nexperia.

Vishay przejmie zakład produkcji wafli i działalność Nexperii zlokalizowaną w Newport w Południowej Walii w Wielkiej Brytanii za około 177 mln USD w gotówce.

Newport Wafer Fab to certyfikowana dla branży motoryzacyjnej fabryka półprzewodników o średnicy 200 mm, która zaopatruje głównie właśnie tę branżę. Jest to również największy zakład produkcji półprzewodników w Wielkiej Brytanii.

Zakład produkcji półprzewodników w Newport został założony w 1982 roku i pierwotnie nosił nazwę INMOS. Od tego czasu kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W momencie przejęcia go przez Nexperię na transakcję spadła fala krytyki, a głównym zarzutem było podejrzenie, że zakup może dać Chinom dostęp do brytyjskich projektów półprzewodników. W ubiegłym roku rząd Wielkiej Brytanii nakazał firmie Nexperia zbycie 86% udziałów w Newport Wafer Fab po przeprowadzeniu pełnej oceny bezpieczeństwa narodowego.

Chociaż Nexperia jest producentem półprzewodników z siedzibą w holenderskim Nijmegen, to jest również spółką zależną częściowo wspieranej przez chińskie państwo Wingtech Technology – i właśnie ten fakt był źródłem krytyki.

"Pod nowym kierownictwem na początku 2023 r. Vishay wyznaczył sobie ambitny cel zainwestowania około 1,2 mld USD w moce produkcyjne w ciągu najbliższych trzech lat, aby firma mogła wykorzystać możliwości stworzone przez megatrendy e-mobilności i zrównoważonego rozwoju potrzebne dla gospodarki Net Zero. Chociaż ta transakcja jest uzupełnieniem naszej strategii inwestycyjnej, dodanie Newport Wafer Fab do naszej bazy produkcyjnej będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszego celu, jakim jest zwiększenie zdolności produkcyjnych dla naszych klientów i przyspieszenie naszej strategii SiC" – mówi Joel Smejkal, prezes i dyrektor generalny Vishay, w komunikacie prasowym.

Smejkal podkreśla, że celem Vishay jest ochrona stanowisk pracowników i zainwestowanie niezbędnego kapitału w uruchomienie produkcji tranzystorów SiC Trench MOSFET i diod.

Toni Versluijs, Country Manager, Nexperia UK, mówi z kolei w komunikacie prasowym, że firma wolałaby kontynuować długoterminową strategię, którą wdrożyła, gdy w 2021 r. nabyła pozbawioną inwestycji fabrykę i poniosła ogromne nakłady na sprzęt i personel.

"Jednak te plany inwestycyjne zostały pokrzyżowane przez nieoczekiwany i niesłuszny nakaz dezinwestycji wydany przez rząd Wielkiej Brytanii w listopadzie 2022 roku. Nakaz rządu brytyjskiego, w połączeniu ze słabą koniunkturą na globalnym rynku półprzewodników, skłonił nas niedawno do ogłoszenia zamiaru zmniejszenia liczby pracowników w zakładzie o co najmniej 100 osób. Zakład potrzebuje jasności co do swojej przyszłości, aby uniknąć dalszych strat, a dzisiejsze ogłoszenie to zapewnia. Spośród wszystkich opcji, umowa z Vishay jest najbardziej realna, aby zabezpieczyć przyszłość zakładu, ponieważ Vishay – podobnie jak Nexperia – ma solidną bazę klientów, odpowiednią dla możliwości fabryki" – kontynuuje Versluijs.

Zamknięcie transakcji Newport wafer fab wciąż podlega weryfikacji przez rząd Wielkiej Brytanii, prawom zakupu strony trzeciej i zwyczajowym warunkom zamknięcia. Niemniej jednak strony spodziewają się zamknięcia transakcji w pierwszym kwartale 2024 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama