reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Neumonda
Analizy |

Rynek pamięci jest jak rollercoaster

Branża półprzewodników, a zwłaszcza pamięci półprzewodnikowych, nie jest przeznaczona dla osób o słabych nerwach. Wahania, które regularnie obserwuje się na tym rynku, nie mają sobie równych w żadnej innej branży.

Autor: Marco Mezger, wiceprezes wykonawczy i dyrektor operacyjny Neumonda 

Wiodący producenci pamięci Kioxia, Micron, Samsung, SK Hynix i Western Digital stracą ponad 20 mld USD w 2023 roku. W rzeczywistości, według Trendforce, wszyscy główni dostawcy pamięci flash odnotowali największe straty operacyjne od 2014 roku, a ceny dopiero powoli zaczynają rosnąć.

Ta napięta sytuacja rynkowa jest również powodem, dla którego fuzja Western Digital i Kioxia nie doszła do skutku. Gdyby trzeci i czwarty największy producent pamięci NAND połączyli się w jeden podmiot, który mógłby rywalizować z liderem rynku, firmą Samsung, byłaby to największa fuzja w branży. 

SK Hynix zainwestowało około 400 mld jenów (2,67 mld USD) w konsorcjum kierowane przez Bain, które przejęło od Toshiby firmę Kioxia. Południowokoreańska firma jest drugim co do wielkości producentem pamięci NAND i obawiała się, że fuzja ta zaszkodzi jej pozycji, jednocześnie niwecząc partnerstwo, które rozważała z Kioxia. 

Mimo to, pamięci Flash i DRAM są na drodze do ożywienia, choć w różnym tempie. Trendforce spodziewa się kwartalnego wzrostu cen pamięci DRAM o około 3-8%, a pamięci NAND nawet o 8-13%. Oznacza to, że ceny idą w górę, ale zaczynają z bardzo niskiego poziomu. Nie ma więc powodów do paniki - przynajmniej na razie. Mimo wszystko każdy producent OEM powinien dokładnie przeanalizować swoją strategię zakupów i zapasów, aby zabezpieczyć produkty pamięci dla swojej prognozowanej produkcji.

Dlaczego? Oto kilka powodów: 

 • Wszyscy producenci pamięci znacznie ograniczyli produkcję wafli, ponieważ magazyny były przepełnione produktami z tej kategorii. SK Hynix spodziewa się, że cięcia produkcji pamięci flash potrwają co najmniej do pierwszej połowy 2024 roku.
   
 • Ponowne uruchomienie produkcji wafli zajmuje około 5 miesięcy, więc gdy popyt ponownie wzrośnie, trzeba będzie czekać od 5 do 6 miesięcy, aby pierwsza partia była już gotowa. Jest to więc czas, w którym prawdopodobnie ponownie zaobserwujemy krótkoterminowe zakupy od producentów OEM, którzy nie planowali z wyprzedzeniem.
   
 • Co więcej, w 2023 roku Gartner przewiduje najniższe nakłady inwestycyjne na DRAM od siedmiu lat i najniższe nakłady inwestycyjne na NAND od dziewięciu lat. Oznacza to, że wszyscy producenci pamięci wydali historycznie niskie kwoty na nowy sprzęt, konserwację lub ulepszenia swoich maszyn, a nadrobienie tych inwestycji zajmie od 12 do 18 miesięcy!
   
 • Ponadto, więksi producenci koncentrują się na swoich najnowszych technologiach, takich jak HBM i DDR5, które charakteryzują się wyższymi marżami. Gdy popyt wzrośnie, producenci pamięci prawdopodobnie nadadzą priorytet produktom o wyższej marży, a także klientom o dużej skali produkcji, co może przyczynić się do uwolnienia mocy produkcyjnych dla ich nowszych produktów kosztem zaprzestania produkcji tych starszej generacji.
   
 • Jednak to właśnie te starsze generacje są potrzebne producentom przemysłowym. Nawet jeśli istnieją mniejsi, wyspecjalizowani producenci, to zwiększenie produkcji również zajmie im trochę czasu. Równocześnie producenci OEM potrzebują czasu na przetestowanie i zakwalifikowanie nowych produktów, co może zakłócić ich plany. 
   
 • Jest to krytyczny czas dla branży pamięci, a także dla wszystkich producentów przemysłowych, dlatego nigdy wcześniej nie było tak ważnym trzymanie ręki na pulsie i planowanie z wyprzedzeniem. Jedno jest pewne – patrząc na tempo cyfryzacji i elektryfikacji, wykorzystanie półprzewodników będzie tylko rosło, a to oznacza, że jest tylko jedna droga dla pamięci półprzewodnikowych, a ta – póki co – prowadzi w górę!

Neumonda została założona z myślą o zapewnieniu najbardziej kompleksowej wiedzy na temat zastosowań pamięci pod jednym szyldem poprzez połączenie dystrybucji pamięci, produkcji produktów i własności intelektualnej pamięci.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2