reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Teltonika
PCB |

Pierwszy nowy zakład PCB w Europie od dwóch dekad

Przez kilka lat, europejska produkcja PCB ustępowała konkurencji i osiągała znacznie gorsze wyniki niż produkcja w Azji. W konsekwencji, przemysł stanął w obliczu konsolidacji na przestrzeni lat i obecnie mamy w Europie znacznie mniej zakładów produkcyjnych niż wcześniej. Teraz jednak litewska grupa high-tech Teltonika buduje nową fabrykę PCB w Wilnie.

Teltonika jest ostatnio na fali ekspansji, firma ogłosiła niedawno plany budowy nowego zakładu montażu elektroniki w Wilnie, aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu usługami EMS firmy. Nowa fabryka PCB to tylko jeden z dziesięciu projektów, które powstaną w parku technologicznym Teltonika High-Tech Hill.

Zajmująca powierzchnię ponad 33 000 metrów kwadratowych fabryka PCB pomieści zakłady produkcyjne i pomieszczenia administracyjne. Budżet projektu szacowany jest na 143 miliony euro, z czego większość przeznaczona jest na specjalistyczny sprzęt produkcyjny.

Firma twierdzi, że ambitny projekt PCB jest niezwykle potrzebnym ogniwem w jej łańcuchu dostaw, dzięki czemu Teltonika stanie się kompleksowym producentem elektroniki w Europie.

Jak wspomniano wcześniej, nowy zakład PCB jest jednym z dziesięciu projektów planowanych obecnie w parku technologicznym Teltonika High-Tech Hill, na 50-hektarowym obszarze w Wilnie. Park zaawansowanych technologii pomieści ponad dziesięć nowych obiektów, a Teltonika twierdzi, że inwestycje wyniosą ponad 3,7 miliarda euro. 

Po ukończeniu inwestycji planowane jest zatrudnienie około 6 000 osób. W samej tylko fabryce PCB Teltonika zamierza zatrudnić około 250 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

"Od dawna przodujemy w produkcji produktów Internetu rzeczy (IoT). Ponieważ produkujemy już elektronikę i tworzywa sztuczne, teraz, wraz z utworzeniem naszej fabryki PCB w Wilnie, strategicznie dostosowujemy się do uzupełnienia naszego łańcucha dostaw" – mówi Arvydas Paukštys, prezes i założyciel Teltonika IoT Group.

Minęło kilka lat, odkąd ktokolwiek w Europie zbudował nową fabrykę PCB - w rzeczywistości minęły ponad dwie dekady, odkąd ostatni raz widzieliśmy inwestycję typu greenfield dla branży PCB na Starym Kontynencie.

Po ukończeniu fabryka będzie specjalizować się w produkcji obwodów drukowanych dla produktów zaawansowanych technologicznie. Opracowane zostaną technologie dla HDI, SBU i Flex-Rigid, a także dla projektowania płytek PCB o wysokiej częstotliwości. Według firmy, niektóre z rozwiązań technologicznych w zakresie produkcji masowej, które zostaną wykorzystane w zakładzie, zostaną zastosowane po raz pierwszy w Europie.

Przykładowo, zakład będzie pierwszym na kontynencie, w którym do masowej produkcji wykorzystywana będzie wyłącznie technologia cyfrowego druku masek lutowniczych i pionowego ciągłego powlekania (VCP). Duży nacisk zostanie również położony na ekologię, a ścieki i woda technologiczna z produkcji będą oczyszczane i ponownie wykorzystywane do produkcji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama