reklama
© TSMC
Biznes |

Niemcy zatwierdzają udziały Bosch, Infineon i NXP w fabryce TSMC

Niemiecki urząd do spraw ochrony konkurencji (Bundeskartellamt) zatwierdził plany Boscha, Infineona i NXP dotyczące nabycia po 10% udziałów w European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), spółce założonej przez TSMC.

ESMC zamierza zbudować i zarządzać kolejną dużą fabryką półprzewodników w Dreźnie, w którą mają być również zaangażowane trzy europejskie firmy technologiczne.

"Ostatnie wstrząsy geopolityczne uwydatniły znaczenie bezpiecznego dostępu do półprzewodników, zwłaszcza dla niemieckiego przemysłu. Zarówno Unia Europejska, jak i Niemcy są zatem bardzo zaangażowane w sprowadzenie większej liczby producentów półprzewodników z powrotem do Europy i Niemiec" – mówi Andreas Mundt, przewodniczący Bundeskartellamt w komunikacie prasowym.

Najpierw urząd zbadał, w jakim stopniu udział trzech europejskich przedsiębiorstw w przyszłej transakcji mógłby uniemożliwić innym klientom dostęp do chipów półprzewodnikowych, które są również ważne dla ich działalności. Następnie urząd przeanalizował ryzyko, jakie wiązałoby się z tym, że inni kontraktowi producenci półprzewodników nie byliby już w stanie pozyskać wystarczającej liczby konsumentów na skutek transakcji. Bundeskartellamt twierdzi, że skupił swoje dochodzenie na produkcji MCU, wykorzystywanych w wielu urządzeniach, w tym w pojazdach. Kluczowymi uczestnikami w tym obszarze są również inwestujące firmy – Bosch, Infineon i NXP.

W komunikacie prasowym Bundeskartellamt stwierdza, że po przeprowadzeniu dochodzenia nie było powodów do obaw w tym względzie.

Bezpośredni konkurent ESMC, GlobalFoundries, również znajduje się w Dreźnie, co oznacza, że istnieje inny zdolny dostawca, który może zapewnić Boschowi, Infineonowi, NXP i ich konkurentom usługi produkcyjne, których potrzebują. 

Jednocześnie udział ten daje tym trzem firmom jedynie ograniczony dostęp do mocy produkcyjnych ESMC, a na całym świecie dostępnych jest znacznie więcej mocy produkcyjnych. Możliwości te mają również zostać znacznie rozszerzone w Europie i na świecie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2