reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Eway
Przemysł elektroniczny |

3 mln zł na rozwój Eway

Polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych pozyskał finansowanie na rozwój w wysokości 3 mln zł. Eway się rozpędza – ma już za sobą pierwsze realizacje, a w 2024 roku planuje poważnie zwiększyć skalę działalności na rynku polskim i rozpocząć europejską ekspansję.

Świat zmierza coraz śmielszymi krokami w kierunku elektryfikacji. Unia Europejska traktuje przejście na samochody z silnikami elektrycznymi priorytetowo. Zmiany widać również w Polsce, gdzie zarejestrowanych jest już niemal 50 tysięcy takich aut. Teraz – jak pisze Eway w komunikacie – ta transformacja może przyspieszyć, ponieważ polscy inżynierowie wywodzący się z Politechniki Warszawskiej opracowali i wyprodukowali stacje ładowania inne niż te dotychczas dostępne na rynku.

Eway twierdzi, że jej stacje wyróżnia technologia — cechuje je łatwa obsługa, bezpieczeństwo, a także brak jakichkolwiek aplikacji. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w Europie zastosowano w nich zintegrowany system płatności bez fizycznego terminala płatniczego – wystarczy opłacić zbliżeniowo usługę kartą płatniczą i naładować samochód, terminal sam przesyła fakturę lub paragon na wskazany adres mailowy.

Firma podkreśla, że ma 100% polskiego kapitału, a komponenty, które wykorzystuje do produkcji stacji są wytwarzane w Europie i USA. Proces samej produkcja odbywa się w podwarszawskich Błoniach. 

Eway podkreśla, że za proces pozyskania 3 mln zł wsparcia na rozwój odpowiadał Rubicon Partners, fundusz venture building, który od stycznia b.r. wspiera firmę w komercjalizacji technologii.

„Dynamicznie rozwijający się rynek i duże zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające elektromobilność zaważyły na naszej decyzji o partnerstwie z Eway. Spółka proponuje rozwiązanie, które umożliwia kierowcom samochodów elektrycznych naładowanie samochodu bez konieczności instalowania jakichkolwiek aplikacji, a przy tym oferuje prosty model biznesowy dla podmiotów chcących postawić stację ładowania na swoim parkingu. Jest to kolejny Partner w naszym portfolio spółek związanych z transformacją energetyczną” – mówi Paweł Madej, Dyrektor Inwestycyjny w Rubicon Partners, w komunikacie prasowym.

Eway ma już za sobą pierwsze realizacje. Jak podaje,  we wrześniu br. ukończono prace techniczne nad czterema stacjami, a trzy z nich są już dostępne w Szczecinie, a czwarta wkrótce będzie dostępna dla kierowców w Warszawie. Jeszcze w tym roku Eway chce oddać 50 kolejnych stacji. 

Polska firma dopiero się rozpędza. W 2024 r. Eway ma zamiar wdrożyć plan uruchomienia kilkuset stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej.

„Mamy duże ambicje. Nasze stacje są zoptymalizowane pod kątem działania w całej Europie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe. Są to stacje ładowania typu AC, czyli tzw. wolnego ładowania. To właśnie taki rodzaj polecają producenci aut, ponieważ jest znacznie bardziej korzystny dla baterii auta. Co ważne – stacje są nie tylko innowacyjne, ale i w pełni bezpieczne - ich parametry przewyższają unijne normy bezpieczeństwa. Z takim produktem możemy śmiało myśleć o ekspansji” – mówi Karol Pawlak, Prezes Eway, w komunikacie prasowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama