reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Technology Industries of Finland
Analizy |

Spowolnienie fińskiego przemysłu elektronicznego

Przemysł elektroniczny i elektrotechniczny w Finlandii wzrósł o około 16% w 2022 roku w porównaniu z 2021 rokiem. Jednak gdy spojrzymy w niedaleką przyszłość, to wszystko wskazuje na to, że w pozostałej części roku obroty albo ulegną stagnacji, albo spadną.

Mówiąc o fińskim przemyśle elektronicznym, trudno nie myśleć o Nokii. W końcu firma ta rozwija telefony komórkowe od lat 70. i zdominowała rynek w latach 90. Chociaż czasy Nokii jako czołowego producenta telefonów komórkowych mogły minąć, to firma ta wciąż jest powszechnie znaną marką i dominującą siłą w telekomunikacji oraz technologii informacyjnej. Jednak krajowy fiński przemysł technologiczny to znacznie więcej niż tylko Nokia.

Fiński przemysł technologiczny składa się z pięciu podsektorów: 

  • przemysłu elektronicznego i elektrotechnicznego; 
  • przemysłu metalurgicznego; 
  • technologii informatycznych; 
  • inżynierii mechanicznej 
  • inżynierii konsultingowej.

Evertiq przeanalizował raport Technology Industries of Finland z 2022 r., z którego wynika, że około 336 000 osób było zatrudnionych bezpośrednio w fińskim sektorze technologicznym. Liczba ta odnotowała niewielki wzrost w ciągu ostatniego roku - obecnie w sektorze bezpośrednio pracuje 338 000 osób. Do tego należy doliczyć również pośrednie miejsca pracy, co daje 720 000 osób . Oznacza to wzrost z 705 000 osób zatrudnionych rok wcześniej.

Według raportu, 10 miejsc pracy w branży technologicznej przynosi 11 dodatkowych miejsc pracy dla reszty fińskiej gospodarki. Technology Industries of Finland zrzesza około 1800 firm członkowskich.

Obroty firm z branży elektronicznej i elektrotechnicznej (sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt elektryczny i technologia medyczna) w Finlandii wzrosły o około 16% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. W 2022 r. ich łączne obroty w Finlandii wyniosły około 21 mld EUR. W okresie od stycznia do kwietnia tego roku obroty były o 5% niższe niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Wartość zarówno nowych zamówień, jak i portfeli zamówień spadła w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z poprzednim kwartałem. Typowe dla tego sektora w ostatnich latach, wolumeny zamówień mogą ulegać aktywnym wahaniom z kwartału na kwartał. Sądząc po trendach zamówień na początku 2023 r., oczekuje się, że obroty firm z branży elektronicznej i elektrotechnicznej ulegną stagnacji lub spadną w pozostałej części roku. W czerwcu branża zatrudniała około 41 600 osób.

Fiński przemysł technologiczny spotka się w Tampere 29 listopada w 2023 w Tampere Hall podczas Evertiq Expo.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama