reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

26 mln zł na projekt o kryptonimie „Rozmaryn”

Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. poinformowały za pośrednictwem swojego konta na LinkedInie, że rozpoczynają nowy projekt, który otrzymał kryptonim „Rozmaryn”. W pracach nad innowacyjną bronią będą uczestniczyli również Wydział Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Kubara Lamina S.A. oraz SILTEC Sp. z o.o.

Projekt pod nazwą „Autonomiczny rozproszony system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych na uniwersalnej platformie transportowej” został wsparty dofinansowaniem z NCBR w wysokości 26 mln zł. Jego celem jest zaprojektowanie i zbudowanie innowacyjnej broni. 

Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. piszą, że w ramach projektu wykonana zostanie niekinetyczna mobilna broń do obezwładnienia bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w formie demonstratora technologii (VI PGT) z propozycją kontynuacji jej rozbudowy do prototypu (IX PGT) po uzyskaniu zgody od MON. Ponadto mają zostać stworzone podstawy do integracji z bronią kinetyczną (tj. Wielolufowy Karabin Maszynowy produkcji Zakładów Mechanicznych Tarnów) i innymi systemami pola walki posiadającymi przyszłościowe interfejsy.

„Broń będzie wytwarzała wysokomocowe impulsy mikrofalowe o mocy co najmniej 1 GW (energię 10J) w paśmie L i S, a jej ważniejszymi elementami będzie układ zasilania, generator impulsów HPM (ang. High Power Microwave), antena i podwozie. W ramach tego projektu zostaną opracowane technologie i urządzenia nowych systemów uzbrojenia w zakresie energii skierowanej dla potrzeb Sił Zbrojnych i pozostałych służb mundurowych. Efekt tego projektu będzie stwarzał kolejne uzbrojenie w arsenale sił i środków defensywnych możliwych do wykorzystania podczas obrony i ochrony newralgicznych elementów systemu „Wisła”, „Narew” i będzie mógł być zintegrowany z innymi systemami takimi jak „Bystra”, „Pilica”, czy też „Pilica +”” – piszą Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. na swoim koncie na LinkedInie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1