reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

AROBS Polska w projekcie dla ESA

AROBS Polska ogłosił we wtorek, 24 października, uczestnictwo w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration” organizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem projektu jest rozwinięcie, zdefiniowanie i zademonstrowanie wykorzystania standardów Time Sensitive Networking (TSN) w komunikacji pokładowej europejskich misji kosmicznych.

Firma podkreśla, że standardy TSN mogą stanowić alternatywę dla istniejących rozwiązań, a także potencjalnie zrewolucjonizować sposób przesyłania i przetwarzania danych w misjach kosmicznych. Zdaniem AROBS Polska, dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu, firmy z polskiego sektora kosmicznego będą miały możliwość rozwoju na zupełnie nowym rynku.

TSN, czyli Time Sensitive Networking, to zbiór standardów rozwijających powszechnie znany Ethernet, które spotykają się z coraz większym zainteresowaniem, znajdując coraz to szersze zastosowanie w rozwiązaniach przemysłowych, które bazują na dużych prędkościach transmisji danych, a kluczowe znaczenie ma minimalizowanie opóźnień w przesyłaniu informacji oraz zagwarantowanie dostarczenia danych w ściśle określonym czasie. TSN jest wykorzystywane np. przy transmisji dźwięku i obrazu na żywo, sterowaniu sieciami energetycznymi i automatyzacji fabryk.

AROBS Polska podkreśla, że dotychczas agencje kosmiczne unikały stosowania standardu Ethernet ze względu na brak pewności co do dostarczania danych w określonym czasie oraz brak możliwości priorytetyzacji dostępu do sieci, jednak obecnie gwarantują to dedykowane protokoły, takie jak SpaceWire czy MIL-STD-1553. Projekt „SpaceTSN Definition and Demonstration” ma na celu przełamanie tych barier poprzez dostosowanie standardów TSN do rygorystycznych wymagań przemysłu kosmicznego. W ramach inicjatywy zostaną podjęte zadania, takie jak analiza, dostosowanie, wybór i specyfikacja funkcji TSN, w tym przełącznika i węzłów komunikacyjnych w modułach zgodnych ze standaryzacją ESA, walidacja sieci TSN, a także demonstracja technologii w docelowym środowisku, pisze AROBS Polska w aktualności. 

„Dzięki realizacji projektu dla ESA będziemy mogli wykorzystać posiadaną wiedzę i doświadczenie, adaptując przemysłowy standard przesyłania i późniejszego przetwarzania danych do potrzeb misji kosmicznych. Cenna dla nas jest także współpraca z największymi integratorami satelitarnymi w Europie, którzy w tym projekcie podejmą się analizy ruchu na pokładzie satelity oraz stworzenia założeń funkcjonalnych dla nowego standardu” – mówi Michał Drogosz, prezes AROBS Polska. Posiadanie takich partnerów w konsorcjum gwarantuje, że implementowany standard będzie miał praktyczne zastosowanie. Równe istotne dla naszej firmy jest również rozpoczęcie współpracy z polską firmą ITTI – dzięki synergii naszych kompetencji będziemy mieli okazję na dalsze prace w celu opracowania produktu w obszarze wykorzystania standardu TSN na potrzeby przemysłu kosmicznego.”

AROBS Polska uważa, że sam projekt wyznacza nowy trend, jakim jest obniżanie kosztów budowy satelitów poprzez wykorzystanie komercyjnych standardów do potrzeb przemysłu kosmicznego. Projekt SpaceTSN, który potrwa półtora roku, ma szansę otworzyć drzwi do kolejnych adaptacji istniejących technologii na potrzeby nowych misji kosmicznych, zamiast tworzenia dedykowanych, i tym samym czasochłonnych, rozwiązań. 

W projekcie będzie uczestniczyła również poznańska firma ITTI, jako lider przedsięwzięcia, a także dwaj europejscy integratorzy satelitarni.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama