reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Trwają badania nad interfejsem radia sterowanym przez AI

Zespół dr. hab. inż. Szymona Szotta, profesora AGH z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji został doceniony przez sieć CHIST-ERA, dzięki czemu będzie mógł prowadzić swoje badania nad interfejsem radia sterowanego przez AI.

Jak podaje AGH w aktualnościach, zespół naukowców wraz z partnerami z Hiszpanii, Finlandii i Francji będzie pracować nad nowym interfejsem radia sterowanego przez sztuczną inteligencję o nazwie MLDR (ang. machine learning-driven radio interface), docelowo wolnego od ograniczeń dotychczasowych technik bezprzewodowych.  

Ten nowy interfejs w zamierzeniu nauczy się komunikować, wybierając i konfigurując zestaw protokołów komunikacyjnych i funkcjonalności, które lepiej pasują do każdego konkretnego przypadku użycia i scenariusza, spełniając w ten sposób wspomniane wymagania dotyczące wydajności i wydajnie wykorzystując dostępne zasoby radiowe – tłumaczy AGH na swojej stronie, dodając, że MLDR ma umożliwić wdrażanie sieci bezprzewodowych „szytych na miarę”.

Projekt pt. MLDR: Interfejs radiowy oparty na uczeniu maszynowym (MLDR: A Machine Learning-Driven Radio Interface) otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 600 tys. euro, z czego 871 080 zł przypadnie zespołowi badawczemu z AGH. Badania będą realizowane przez konsorcjum pod przewodnictwem zespołu z Pompeu Fabra University w Barcelonie, przy wsparciu naukowców z AGH, University of Oulu oraz paryskiego CentraleSupelec.

AGH podkreśla, że w skład sieci CHIST-ERA (European Coordinated Research on Long-term Challenges in Information and Communication Sciences & Technologies) wchodzą agencje finansujące badania naukowe, jej celem jest wspieranie badań z zakresu technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych ICST.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1