reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

O programie konferencji podczas Evertiq Expo

Już w czwartek, 26 października, odbędzie się kolejna edycja Evertiq Expo w Warszawie. Nieodłącznym elementem targów jest konferencja, której program zapowiada się interesująco.

Pierwszym prelegentem będzie Maciej Kaźmierczak, Kierownik Subcentrum Energy Saving Comarch, Comarch S.A., który wygłosi mowę pt. IoT Mesh. Wytworzenie technologii „IoT Mesh” oraz narzędzi wspierających. Specjalista określi metody komunikacji między urządzeniami, zdefiniuje politykę bezpieczeństwa z uwzględnieniem szyfrowania, opowie o projektowaniu modułu komunikacyjnego, a także o zestawie narzędzi wspierających zarówno do symulacji, analizy, jak i monitorowania projektowanej sieci.

Następnie Słuchacze będą mogli skupić się na przemówieniu Adama Lipca, Starszego specjalisty w Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Tele- i Radiotechniczny, zatytułowanemu Przegląd wybranych typów płytek drukowanych oraz technologii ich wytwarzania. Adam Lipiec omówi wybrane typy obwodów drukowanych oraz związane z nimi technologie wykonania, a także przedstawi zagadnienia wyjaśniające powiązanie technologii z konstrukcją konkretnego typu obwodu drukowanego oraz trudnością jego wykonania. Na koniec uwaga zostanie skupiona na omówieniu kluczowych wskaźników, mających wpływ na końcową cenę produktu.

Adam Lipiec odda mikrofon gościom specjalnym z Zespołu elektroniki AGH Space Systems – Łukaszowi Kwincie i Sebastianowi Patriasowi z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy opowiedzą o rozwoju inżynierii kosmicznej w projektach ich grupy. W swoim wystąpieniu przedstawią zagadnienia związane z rozwojem systemów rakietowych o napędzie hybrydowym oraz na paliwo ciekłe, metodami wytwarzania paliw, możliwości wynoszenia ładunku badawczego, przeprowadzania eksperymentu i odzyskiwania rakiety. Następnie przybliżam Słuchaczom drugi z projektów zespołu z AGH - wykorzystanie modułowego łazika marsjańskiego do prowadzenia analogowych misji planetarnych. Kwinta i Patrias opowiedzą o realizacjach misji naukowych, rozpoznania terenu i autonomicznej nawigacji oraz wspomagania pracy i asysty dla astronauty, a także o eksperymentach przeprowadzanych w stratosferze z użyciem balonów i gondoli ładunku badawczego.

W tajniki prawa konkurencji dla przedsiębiorców zagłębi się Maria Kanak, radca prawny i właścicielka firmy Kancelaria Radcy Prawnego, specjalizująca się w zakresie prawa ochrony konkurencji. W 2009r. Komisja Europejska nałożyła na Intel karę w wysokości 1,1 mld euro, w 2014 r. Infineon Technologies AG została ukarana karą w wysokości ponad 82 mln euro, a w 2019r. kara w wysokości 1,49 mld euro została nałożona na Google. W tych wszystkich przypadkach kary dotyczyły zakazanych praktyk ograniczających konkurencję. Podczas swojego wystąpienia Maria Kanak wyjaśni Słuchaczom, czym są praktyki ograniczające konkurencję oraz, czy i jakie związane z ich stosowaniem ryzyka występują też na naszym, krajowym poziomie? Odpowie również na pytanie, czy można dopuścić się zakazanych praktyk przez przypadek, czy zawsze musi to być celowe działanie? Jaka odpowiedzialność grozi za ich stosowanie i czy odpowiedzialność ta dotyczy zawsze tylko przedsiębiorcy, a nigdy nie dotknie zarządzającego przedsiębiorcy managera? I w końcu, czy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za samowolne działania swojego pracownika? 

Po Marii Kanak mikrofon przejmie Thorne Lietz, Senior Sales Manager, InnoLas Solutions GmbH, który opowie o tym jak zwiększyć wydajność depanelowania PCB za pomocą technologii laserowej. Zapotrzebowanie na doskonałą jakość cięcia oraz rosnąca presja kosztowa wymagają ponownej oceny stosowania tradycyjnych metod produkcji sprawiły, że depaneling laserowy staje się coraz szerzej stosowany. Javier Gonzales wyjaśni dlaczego, depanelowanie laserowe zapewnia najwyższą czystość techniczną, poprawiającą trwałość elektroniki, zwiększając przy tym wydajność i obniżając koszty produkcji. Zwróci również uwagę na fakt, że technologia laserowa zapewnia nową ścieżkę do zwiększenia wydajności paneli, a tym samym zmniejszenia ilości odpadów materiałowych i kosztów.

Następnie Paweł Kubiński, Kierownik Projektu IPMA, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, opowie o komercjalizacji wyników badań B+R, a także idącym za tym wyzwaniach i możliwościach. Cywiński zwróci uwagę na to, że nawet pomimo dużego potencjału komercyjnego, wiele potencjalnie przełomowych technologii nie jest komercjalizowanych z powodu różnych przeszkód, takich jak niski poziom ekonomiczny, niewystarczająca dojrzałość technologiczna lub brak dialogu między przemysłem a środowiskiem akademickim. Dlatego komercjalizacja badań B+R jest trudnym zadaniem, które wymaga starannego planowania dla jego sprawnego wdrożenia. Zaczynając od tego spojrzenia, prelegent podsumuje możliwości dla przemysłu, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, w zakresie przeprowadzania prac badawczo-rozwojowych w celu komercjalizacji technologii półprzewodnikowych dotyczących układów scalonych, systemów oparte na azotku galu i węglika krzemu lub kwantowych laserów kaskadowych.

Na temat materiałów termoprzewodzących będzie natomiast mówił Marcin Mierzejewski, Thermal specialist w DACPOL Sp. z o.o. / KERAFOL – Keramische Folien GmbH & Co. KG. Podczas swojego wystąpienia opowie o tym, na co zwrócić uwagę, dobierając odpowiedni produkt. Celem wystąpienia Mierzejewskiego jest przybliżenie podstawowych właściwości materiałów termoprzewodzących oraz omówienie cech, na które te właściwości mają wpływ, na bazie produktów Kerafol. Znajomość opisywanych parametrów ułatwi później Słuchaczom określenie kryteriów doboru odpowiedniego rozwiązania.

Po Marcinie Mierzejewskim mikrofon przejmie Karol Sowa, właściciel firmy i specjalista ds. Procesów, Sowa Electronics, we współpracy z Pillarhouse International Ltd. Wygłosi on mowę pt. Automatyzacja procesu lutowania elementów przewlekanych THT dla mikro, małych i średnich firm – ile to kosztuje? Sowa zwróci uwagę na to, że rosnące koszty energii, zatrudnienia, materiałów, komponentów mają negatywny wpływ na rentowność Polskich Firm Elektronicznych oraz OEM. W trakcie prelekcji postara się udzielić odpowiedzi na pytania: ile kosztuje zakup oraz wdrożenie maszyny do lutowania selektywnego i po jakim czasie taka inwestycja mogłaby się zwrócić.

Następnie problem etykietowania i znakowania, w celu zapewnienia właściwej identyfikacji produktu, poruszy Michael Rosenwirth, Product Manager w AdoptSMT Polska Spółka z o.o. Prelegent omówi rzeczywiste koszty etykietowania, co się na nie składa oraz jak można je zminimalizować. Wyjaśni również, dlaczego warto rozmawiać z kompleksowym dostawcą usług zamiast rozdrabniać się na kilku poddostawców i dlaczego w efekcie końcowym wcale nie przynosi to oczekiwanych oszczędności. 

Tomasz Dublasiewicz, Operations Manager w Amtest Group, wraz z Attilą Nagy, Regional Sales Manager, Strategic Partnership Accounts Manager -- Nordson Electronic Solutions, opowie z kolei o oczekiwaniach jakościowych przy zmianie aplikacji z lakierów akrylowych na silikon i lakiery UV. Dublasiewicz i Nagy zwrócą uwagę na to, że w przemyśle obserwuje się tendencję odchodzenia od materiałów akrylowych w kierunku powłok ochronnych o wyższej lepkości. Sprawia to, że interesujący staje się przegląd różnic w oczekiwaniach jakościowych pod względem dokładności i ogólnych kryteriów akceptacji jakości.

Konferencję wzbogaci również Paul Mason, Global Technology Director w Rochester Electronics, wystąpieniem pt. Komponent EOL/Starzenie się – Jak wydłużyć cykl życia produktu? Obecnie zaobserwować można wyraźne skrócenie się cyklu życia komponentów elektronicznych pomiędzy wprowadzeniem ich na rynek a starzeniem. Zmiany napędzają również AI, elektronika użytkowa, ograniczone możliwości produkcyjne i zmiany w opakowaniach. Mason poruszy więc interesujący temat, jakim są skutki starzenia się urządzeń pamięci, a także jak można nim zarządzać.

Ostatnia prelekcja podczas konferencji Evertiq Expo została zatytułowana Źródła złej jakości lutowania w piecach rozpływowych i jak im zapobiegać. Wygłosi ją Olaf Ciepły, Global Sales Manager, IBL-Löttechnik GmbH, który zwróci uwagę na to, że zwykle zła jakość połączeń lutowanych jest wykrywana, gdy produkt opuszcza piec rozpływowy lub gdy uszkodzony produkt jest zwracany od klienta. W swoim wystąpieniu zastanowi się i przeanalizuje, gdzie jest prawdziwe źródło tych problemów, ponieważ ich zmniejszenie poprawi koszty produkcji i naprawy, co ostatecznie prowadząc do zadowolenia klientów.

Evertiq Expo w Warszawie odbędzie się 26 października 2023 w godzinach 09:00-16:00 na PGE Narodowym. Udział w targach i konferencji jest darmowy. Zarejestruj się już dziś!


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama