
Polski innowacyjny start-up z nowym urządzeniem
Spectrally z siedzibą we Wrocławiu, specjalizujące się w dziedzinie wykorzystania spektroskopii Ramana w przemyśle, wprowadza kolejne innowacyjne rozwiązanie.
Jakiś czas temu Evertiq rozmawiał z Karoliną Orłowską, CTO w Spectrally, o szczegółach dotyczących urządzenia umożliwiającego kontrolę jakości wody w czasie rzeczywistym, planach na przyszłość i przede wszystkim o planach patentowych. Wrocławski start-up na tym nie poprzestał i ogłosił swoje nowe przedsięwzięcie na rynku polskim.
„W Spectrally wykorzystujemy autorską platformę technologiczną opartą na metodach optycznych, w tym spektroskopii Ramana oraz wiele lat doświadczeń w badaniu złożonych struktur chemicznych. Do pomiarów używamy nieinwazyjnego promieniowania laserowego, dlatego nasze pomiary są szybkie, niewymagające przygotowania próbki, i przede wszystkim nieniszczące. Pomiary można wykonywać zarówno przez częściowo przezroczyste opakowanie, jak i na dowolnym etapie produkcji, włącznie z produktem gotowym” – tłumaczy Karolina Orłowska, CTO Spectrally, w komunikacie prasowym.
Nowe urządzenie Spectrally umożliwia szybką identyfikację substancji. Zawdzięcza to wykorzystaniu technologii spektroskopii Ramana, dzięki której można błyskawicznie zidentyfikować składniki chemiczne w produktach przemysłowych co umożliwia dokładną analizę składu i zapobieganie błędom w procesie produkcji. Spectrally podkreśla, że opracowany system weryfikuje jakość substratów dostarczanych do produkcji, nawet przez opakowanie. Jako dodatkowy atut należy wskazać zdolność do identyfikacji nie tylko czystych substancji, jak w przypadku rozwiązań konkurencji, ale również złożonych mieszanin wielu substancji.
Jak podkreśla firma, jej rozwiązanie pozwala na ciągłą kontrolę jakości produktów na linii produkcyjnej, co przekłada się na zwiększenie efektywności produkcji i minimalizację odpadów.
Specyfikacja nowego urządzenia wrocławskiego start-upu wygląda w następujący sposób:
- Identyfikacja do 93% substancji występujących w przemyśle;
- Wyniki analizy w kilka sekund;
- Przepustowość do 78 000 produktów na godzinę;
- Bez potrzeby zatrzymania linii produkcyjnej;
- Kontrola jakości każdego produktu;
- Rozdzielczość do pojedynczych ppm (części na milion);
- Ciągły pomiar w wielu punktach roztworu jednocześnie;
- System w obiektywny sposób informuje o pomyślnym zakończeniu procesu mieszania.