reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Nauka i technologie |

Inwestycja Intela przekłada się na edukację

W związku z ogromną inwestycją Intela w Polsce, Politechnika Wrocławska, Ministerstwo Cyfryzacji oraz gmina Miękinia zawarły porozumienie dot. prowadzenia wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowania programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

Budowa fabryki Intela w Miękini na Dolnym Śląsku jest odbierana jako ogromna szansa dla regionu i całej Polski. Liczby mówią same za siebie – będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii naszego kraju. Równocześnie nadzieja, że przyciągnie za sobą kolejne. 

„Jeszcze 1,5 roku temu nikt nie marzył, że w Miękini powstanie tak wielka inwestycja. Po jej zatwierdzeniu otrzymaliśmy olbrzymie środki na rozbudowę infrastruktury, ale musimy też pamiętać o rozwoju projektów związanych z edukacją i kształceniem. Podpisany dziś list intencyjny stworzy podwaliny pod konkretne projekty z tym związane” – mówił Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini, cytowany przez Gazetę Wrocławską. 

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że 60% dzisiejszych uczniów będzie najprawdopodobniej wykonywało zawody związane z nowoczesnymi technologiami. Narastający problem z brakiem wykwalifikowanych pracowników dostrzegają już Niemcy, o czym Evertiq pisał TUTAJ. Podpisany list intencyjny przez Politechnikę Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji oraz władze gminy Miękinia można więc odczytywać jako jeden z kroków ku przeciwdziałaniu niedoborom specjalistów w przyszłości. 

Gazeta Wrocławska zwraca uwagę, że podpisane porozumienie o współpracy zakłada m.in. opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych, nowych technologii i języków obcych, prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenia kadry oraz organizowaniu wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

„Tak wielkie projekty to dla nas ogromna szansa. Z jednej strony dysponujemy wielkim potencjałem, który został bardzo dobrze oceniony przez firmę Intel już na etapie negocjacji, ale wyobrażam sobie, że dzięki tej inwestycji i ze wsparciem władz nasza uczelnia bardzo się zmieni” – mówił rektor Politechniki prof. Arkadiusz Wójs.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama