reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Kioxia i Western Digital uzgadniają fuzję

Japoński producent chipów Kioxia Holdings i jego amerykański odpowiednik Western Digital mają w tym miesiącu dojść do porozumienia w sprawie fuzji, podał The Japan Times, powołując się na źródła zaznajomione z tą sprawą.

Obie firmy planują utworzenie spółki holdingowej, by zintegrować swoje operacje związane z produkcją chipów pamięci flash NAND, szeroko stosowanych w urządzeniach takich jak komputery PC i smartfony. Według źródeł, na które powołuje się najstarszy anglojęzyczny dziennik w Japonii, celem jest wprowadzenie nowej spółki na giełdę Nasdaq w Stanach Zjednoczonych.

Ten ruch wynika z faktu, że producenci chipów stoją w obliczu ostrej globalnej konkurencji w związku ze słabnącym popytem na półprzewodniki.

Ponad 50% udziałów w nowej firmie przypadnie na Western Digital. Kioxia będzie posiadaczem reszty. Warto przypomnieć, że około 40% udziałów firmy Kioxia posiada Toshiba.

The Japan Times pisze, że łączny udział Kioxia i Western Digital w rynku pamięci NAND w marcu wynosił 35,4%. Było to o ponad jedno oczko procentowe więcej od największego producenta, czyli południowokoreańskiego Samsung Electronics, który odpowiadał za 34,3%.

Wciąż jednak nie jest pewne, czy zagraniczne organy regulacyjne, w tym władze chińskie, zatwierdzą fuzję, ponieważ półprzewodniki mają coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego na całym świecie.

Źródła również zdradziły w rozmowie z japońskim dziennikiem, że aby przyspieszyć fuzję, megabanki, w tym MUFG Bank i wspierany przez państwo Development Bank of Japan, rozważają udzielenie pożyczek w wysokości do około 1,9 bln jenów (12,7 mld USD).

Obecnie Kioxia i Western Digital prowadzą wspólne zakłady produkcyjne w w prefekturach Iwate (region Tohoku) i Mie (wyspa Honsiu).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama