reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Columbus Energy
Biznes |

Columbus precyzuje plany ekspansji zagranicznej

Polska spółka opublikowała strategię biznesową na lata 2023-2028, w której wyznaczyła krótko- i długoterminowe cele, a także przedstawiła uporządkowane plany ekspansji zagranicznej oraz działalności na rynku BESS.

Opublikowana przez Columbus strategia opiera się na swoje działania na kilku kluczowych obszarach, w których zarząd spółki widzi potencjał długoterminowego rozwoju, budowania rynkowej wartości i wypracowywania zysku. 

Przed realizacją celów długoterminowych, Columbus skupi się na celach krótkoterminowych, do których zalicza: ustabilizowanie i rozwój sprzedaży dla domów i biznesu w Polsce, ekspansja zagraniczna na kolejne rynki tj. Słowenię i Chorwację,  znaczące lub całkowite zredukowanie finansowania od inwestora DC24 ASI, pozyskanie strategicznego inwestora do realizacji wielkoskalowych magazynów energii, wejście na kolejne rynki krajów CEE, komercjalizację produktów Columbus Technologies (również za granicą), budowę i sprzedaż farm fotowoltaicznych oraz wdrożenie sprzedaży direct, czyli sprzedaż online do klienta końcowego.

„W naszej nowej strategii dążymy do wyodrębnienia każdego z 3 głównych filarów działalności Columbus – po to, aby transakcje realizowane np. w wielkoskalowych aktywach nie przykrywały rzeczywistych osiągnięć naszego core biznesu, jakim jest sprzedaż instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, biznesowych i sektora public” – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A., w komunikacie prasowym. „Nowością w pierwszym filarze będzie uruchomienie kanału sprzedaży online oraz usługi Reseller, czyli serwisowania i hurtowej sprzedaży urządzeń OZE. Drugi filar, Columbus Assets, obejmie rozwój projektów farm fotowoltaicznych w Polsce i za granicą, a także budowę wielkoskalowych magazynów energii. Tu nowością będzie cel, jakim jest zbudowanie unikatowej kompetencji projektowania, budowy i zarządzania wielkoskalowymi magazynami energii. Z kolei trzeci filar – Columbus Technologies, skupi się na komercjalizacji naszych produktów technologicznych, nad którymi pracujemy od 4 lat, a od 2 lat rozwija nasz Dział R&D, tj. PowerHouse HEMS, Regulator Napięcia, SCADA czy technologia Smart-Node. Również zamierzamy zacieśnić współpracę i zbudować jeszcze większą synergię z Saule Technologies.”

Zdaniem Columbus Energy istotną rolę w przyszłych, długoterminowych zyskach odegrają wielkoskalowe magazyny energii.

„Obecnie posiadamy projekty na 724 MW magazynów energii, z których 398 MW ma wydane warunki przyłączenia, a jeden projekt, na 133 MW ,jest po wygranej aukcji na rynku mocy. Zakładamy dalszy rozwój portfela inwestycyjnego wielkoskalowych magazynów energii, które są kluczowe dla przyszłościowego systemu energetycznego” – mówi dalej Zwoliński.

Równocześnie duży nacisk zostanie położony na ekspansję zagraniczną, gdyś Columbus Energy planuje dostarczać usługi montażu, sprzedaży i opieki posprzedażowej dla fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych dla sektorów residential, business i public w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka twierdzi, że do końca 2028 r. chce uruchomić pełne portfolio swoich usług w: 

  • Czechach, 
  • Słowacji, 
  • Słowenii, 
  • Chorwacji, 
  • Ukrainie – o ile na to pozwoli sytuacja.

„W pięcioletniej perspektywie rozwoju i realizacji strategii biznesowej stawiamy przed sobą cele, które na stałe umocnią naszą pozycję w regionie CEE. Jednym z nich jest zbudowanie unikatowego know-how w zakresie projektowania, budowy i obsługi wielkoskalowych magazynów energii. Innym celem, którego realizacja marzy mi się od kilku lat, i z powodu którego inwestuję środki w rozwój Działu R&D, jest wdrożenie technologii dla wirtualnego prosumenta, a tym samym otwarcie dostępności do ekosystemu Columbus dla klientów mieszkających w zabudowie wielorodzinnej” – dodaje Zieliński.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama