reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech
Przemysł elektroniczny |

Platforma HyperSat wybrana przez ESA

Creotech Instruments informuje w komunikacie prasowym, że międzynarodowe konsorcjum – w którego skład wchodzi spółka z Piaseczna – pod przewodnictwem firmy OHB-System AG zakończyło pomyślnie negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie ustalenia warunków kontraktu dla projektu „Preliminary design of in-space Transportation proof of concept-1: in-orbit rendezvous and docking – phase-B1”.

Firma wyjaśnia, że projekt ma na celu zaprojektowanie misji polegającej na przeprowadzeniu tankowania satelity na orbicie Ziemi, a Creotech Instruments S.A. będzie odpowiedzialny za przygotowanie projektu statku kosmicznego "Client Spacecraft Platform", czyli satelity ok. 60 kg, który będzie tankowany przez drugiego większego satelitę. 

Satelita projektowany przez Creotech Instruments ma zostać stworzony w oparciu o platformę HyperSat i wykorzystać wiele rozwiązań opracowanych na potrzeby pierwszej misji kosmicznej – EagleEye – opracowywanej przez spółkę z Piaseczna. 

Creotech Instruments podkreśla, że projekt ten jest pierwszym, w którym ESA postanowiła wybrać Creotech Instruments S.A. i jego autorską platformę HyperSat jako jeden z kluczowych elementów swojej misji kosmicznej.

„Rozwinięcie i wdrożenie technologii tankowania satelitów na orbicie pozwoli wydłużyć okres realizacji misji satelitarnych, realizować trudniejsze misje wymagające dużego zużycia paliwa oraz rozwijać technologie związane z serwisowaniem statków kosmicznych na orbicie” – pisze Creotech Instruments w komunikacie. 

Prace nad projektem rozpoczną się w październiku 2023 roku i będą trwały ok. pięć miesięcy. Po zakończeniu tego etapu planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu zawarcia kontraktu na budowę satelity w oparciu o projekt realizowany w fazie B1, zaznacza Creotech Instruments. Zgodnie z przygotowanym harmonogramem, wyniesienie satelity na orbitę zaplanowano w drugiej połowie 2026 r.

Kontrakt Creotech Instruments na udział w fazie B1 projektu opiewa na około 400 000 euro. Podpisanie umowy na realizację ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama