reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thales Group
Przemysł elektroniczny |

PGZ podpisało umowę z Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała kolejną istotną umowę. Tym razem z firmą Thales na dostawę systemu zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat w ramach programu Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

„Podpisana dziś umowa stanowi nie tylko ważny krok w realizacji programu MIECZNIK, ale zapewnia też solidną podstawę dla kolejnych wspólnych przedsięwzięć. Dzięki transferowi wiedzy i technologii, PGZ zintegruje wybrane podsystemy zintegrowanego systemu misji z systemem zarządzania walką Tacticos” – mówił Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich w PGZ S.A.

Dzięki zawartej umowie, fregaty MIECZNIK wyposażone zostaną w zintegrowany system misji umożliwiający realizację szerokiego zakresu zadań na morzu, w tym zabezpieczanie morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej, podkreśla PGZ w aktualności na swojej stronie. 

PGZ zaznacza też, że kluczowym elementem wyposażenia okrętu będzie system zarządzania walką Tacticos, odpowiedzialny za wspomaganie dowodzenia i podejmowanie decyzji. W ramach zintegrowanego systemu misji dostarczone zostaną przez Thales radary Sea Master 410 Block 2 oraz NS58, a także system obserwacji i śledzenia w podczerwieni w zakresie 360° Artemis – czytamy dalej w aktualności PGZ. Fregaty Miecznik będą dodatkowo wykorzystywały sonar podkilowy BlueHuner oraz sonar holowany Captas-2, które mają zapewnić wielopoziomową świadomość sytuacji podwodnej, być wspomóc zwalczanie okrętów podwodnych.

„Jesteśmy dumni, że po 2 latach opracowywania rozwiązań na potrzeby fregat MIECZNIK zostaliśmy wybrani do realizacji tak dużego programu. Nie możemy się doczekać, aby wprowadzić inżynierię i technologię firmy Thales na pokład okrętu i przy współpracy z Polskim przemysłem wesprzeć Marynarkę Wojenną RP w ochronie polskiej suwerenności” – mówił Dirk Jan de Bruijn Wiceprezes Above Water Systems, Thales.

Pierwszy Miecznik powinien wejść do służby w Marynarce Wojennej RP w 2029 roku. 


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama