reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021
Przemysł elektroniczny |

UE oceni ryzyko związane z krytycznymi technologiami

Komisja Europejska ma ocenić ryzyko, czy cztery krytyczne technologie – półprzewodniki, sztuczna inteligencja, technologie kwantowe i biotechnologie – nie zostaną wykorzystane przez niektóre kraje niezgodne z unijnymi wartościami. Jak powiedział anonimowy urzędnik UE Agencji Reutera – w przyszłym roku KE podejmie odpowiednie środki, by rozwiązać tę kwestię.

To posunięcie władz wykonawczych UE jest częścią strategii bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej, którą ogłoszono w czerwcu tego roku. Zaznacza się, że unijna strategia przewiduje podjęcie podobnych kroków, co te zainicjowane przez Stany Zjednoczone, Australię oraz inne kraje zaniepokojone coraz bardziej stanowczą postawą Chin.

"Komisja wraz z państwami członkowskimi przeprowadzi oceny ryzyka dla tych czterech technologii” – zdradził anonimowy urzędnik Agencji Reutera. Dodał, że nastąpi to jeszcze w tym roku, a następnym krok, czyli złagodzenie ryzyka, zostanie podjęty w roku przyszłym.

Możliwe środki zapobiegawcze mogą objąć kontrole eksportu i współpracę z podobnie myślącymi sojusznikami.

W ostatnich latach Unia Europejska stara się zmniejszyć swoją zależność od Chin i innych krajów w zakresie kluczowych produktów. Przyczyniły się do tego poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw wywołane pandemią COVID-19, które niemal wywróciły do góry nogami cała gospodarkę. Potrzebę uniezależnienia gospodarczo i technologicznie Europy przypieczętowała również wojna na Ukrainie oraz towarzyszący jej kryzys energetyczny.

Unia Europejska do biotechnologii o krytycznym znaczeniu zalicza przede wszystkim szczepionki i sekwencjonowanie genomu. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2