reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

Polska branża elektroniczna wciąż się rozwija

Wartość eksportu polskiego sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln USD w 2012 r. do 510,90 mln USD w 2022 r., wynika z kwartalnego raportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) opublikowanego pod koniec czerwca.

Aktualizacja; października 04, 2023 12:35 PM

Według przeprowadzonych badań, sektor ten zatrudnia około 63 700 osób, w tym ponad 3 460 firm zajmujących się produkcją. Do najważniejszych atutów Polski jest dostęp do dobrze wykształconych pracowników. W roku akademickim 2022/23 uczelniach w całej Polsce ponad 6 900 studentów kształciło się na co najmniej 27 kierunkach związanych z elektroniką.

Prognozowana dynamika wzrostu obrotów na rynku elektroniki w Polsce to 4% r/r. Będzie więc to już czwarty rok wzrostu tego rynku w naszym kraju. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii sprzyja temu transformacja cyfrowa, realizowane programy inwestycyjne w obszarze IT, rozwój technologii chmurowych, korzystne zmiany legislacyjne, rosnący dostęp do Internetu oraz znaczenie sektora BPO (Business Process Outsourcing), który jest głównym rynkiem zbytu dla elektroniki.

Na początku tego roku amerykański producent chipów Intel ogłosił plany budowy nowej fabryki w Polsce. Jak wskazuje PAIH – projekt o wartości 20 mld zł jest obecnie największą inwestycją zagraniczną w historii Polski i ma zapewnić naszemu krajowi silną pozycję w rozwijającym się europejskim łańcuchu wartości zaawansowanej elektroniki.

Nie ulega wątpliwości, że polski przemysł elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Obecnie jest on reprezentowany przez wszystkie gałęzie branży – od dostawców EMS, producentów PCB, dystrybutorów komponentów, producentów i dystrybutorów sprzętu po zaawansowane technologicznie firmy inżynieryjne. Należy dodać, że Polska odgrywa również ważną rolę w rozwijającym się ekosystemie baterii w Europie.

Skorzystaj z okazji i poznaj polską branżę elektroniczną podczas Evertiq Expo w Warszawie 26 października 2023 r. na Stadionie PGE Narodowym. Wstęp na Evertiq Expo jest darmowy, zarejestruj się już dziś!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama