reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Sonel
Biznes |

Polska firma z rekordowymi wynikami sprzedaży

Sonel, jeden z czołowych producentów przyrządów pomiarowych w Polsce, osiągnął w pierwszym półroczu 2023 r. rekordową sprzedaż w swojej historii. Jak wykazała spółka w komunikacie prasowym, skonsolidowane przychody wzrosły r/r o 14,9% do 102,8 mln zł, EBITDA wyniosła 13,7 mln zł (+19,4% r/r), zysk operacyjny 8,3 mln zł (+13,4% r/r) a zysk netto 7,3 mln zł (+12% r/r). Sonel znajduje się również w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a stan środków pieniężnych na koniec czerwca br. był wyższy r/r o prawie 25% i wynosił 17,3 mln zł.

Jak podaje firma, w strukturze sprzedaży grupy w pierwszym półroczu 2023 r. najwyższy udział miały przychody Sonela - 65%, Foxytechu 29%, rynek indyjski odpowiadał za 5%, a rynek South East Asia za niecałe 1%. 

"Za nami bardzo owocne, historycznie rekordowe dla Grupy pierwsze półrocze. Mamy już końcówkę trzeciego kwartału, którego wyniki będziemy raportować pod koniec listopada, już teraz mogę jednak powiedzieć, że idziemy zgodnie z planem naszej strategii rozwoju na lata 2022-2024. Wszystkie spółki z Grupy osiągnęły rentowność, w tym oczywiście również Sonel India, który wykorzystał nieliczne okazje rynkowe i przy wolumenie sprzedaży na poziomie 4,7 mln zł zanotował po raz pierwszy w historii nieznaczny zysk. Bardzo dobre wyniki zanotował Foxytech, wsparty przez partnera zagranicznego posiadającego nowoczesną technologię w zakresie dostaw liczników, poprawił sprzedaż r/r aż o 40%. Jednak najlepszy okres wydaje się być dopiero przed nami. Foxytech uzyskał również certyfikację procesu produkcyjnego (MID-D)" – mówił Tomasz Wiśniewski, prezes firmy Sonel, w komunikacie prasowym. 

Sonel twierdzi, że tylko w 2023 roku chce wydać na inwestycje nieco ponad 12 mln zł, głównie na rozwój prac badawczo rozwojowych (R&D), zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń oraz na oprogramowanie.

"Spółka Sonel uruchomiła na początku sierpnia produkcję na nowo zakupionej linii. Umożliwia to podwojenie mocy produkcyjnych, co oczywiście nie oznacza skokowego wzrostu sprzedaży ale eliminuje ryzyko utraty możliwości produkcji na dotychczasowych maszynach, które z racji wieku utraciły wsparcie serwisowe producenta w pewnym zakresie. Szacuję, że obłożenie 100% uzyskanych mocy produkcyjnych osiągniemy w ciągu ok. 3 lat. Dynamicznie rozwija się również nasza spółka singapurska, która została powołana do promocji i sprzedaży naszych mierników na rynkach Azji Południowo – Wschodniej. W jej przypadku wzrost przychodów r/r wyniósł ponad 225%, co jest znakomitym wynikiem, pomimo, iż I półrocze ubiegłego roku było niepełnym pierwszym półroczem prowadzenia sprzedaży przez tę spółkę. To wszystko pozwala z dużym optymizmem patrzeć na drugie półrocze tego roku" – mówił dalej Tomasz Wiśniewski.

W drugim półroczy Sonel będzie kontynuował działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży i rozwoju sieci dystrybucji, z głównym akcentem na rynki zagraniczne tj.: kraje DACH, Indie, Singapur, Amerykę Południową, kraje ASEAN oraz rozwinięte rynki europejskie. Firma stara się również opracować kolejne przyrządy, które pozwolą jej na dywersyfikację i rozwój oferty.

Jako jeden z ważniejszych projektów, na którego realizacji Sonelowi zależy, jest pozyskanie partnera z Niemiec, z którym mógłby utworzyć wspólny podmiot. Takie partnerstwo umożliwiłoby rozwijanie dystrybucji mierników oraz obsługę posprzedażową na terenie DACH a w dłuższej perspektywie również obsługę innych rynków sąsiadujących.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama